Hem grip hem covid-19 tehlikesi…

Hem grip hem covid-19

tehlikesi…

Necdet Buluz

Bugün yine pandemiden ve bu konudaki son gelişmelerden söz etmek ve sizlerin kafalarındaki sorulara yanıt aramaya çalışacağız.

Çağımızın hastalığı covid-19’da dünyada son durum ne:

Tüm dünyada 29 milyona yakın insan koronavirüs nedeniyle enfekte oldu, 920 bini aşkın kişi de hayatını kaybetti. Koronavirüs salgınında normalleşme süreciyle birlikte vaka sayıları hızla artmaya başladı.

Uzmanlar yeni dalga uyarısı yaparken, grip mevsiminin gelmesiyle birlikte yeni endişeler yaşanıyor. Buna göre yeni tartışma konusu aynı anda hem koronavirüse hem de gribe yakalanmak mümkün mü?

Uzmanlara göre bu sorunun yanıtı: “Evet”.

Şimdi korkulan, endişe edilen ve yanıtını arayan soru şu:

Grip ile covd-19 aynı anda görülmesi nasıl bir tehlike yaratır?

Grip ve Covid-19’un aynı anda görülmesinin akciğerlerin kana daha az oksijen taşımasına sebebiyet verdiğini ifade eden Kaliforniya Üniversitesi Prof. Dr. Michael Matthay’ın açıklamaları çok net :

“İki virüsün aynı anda etkisi solunum yollarını feci şekilde tahrip edecektir. Bu, akut solunum yetmezliğine yol açabilir ve bu durum hayati açıdan oldukça tehlikeli.”

Ancak uzmanlar hem koronaya hem de gribe aynı anda yakalanmanın riskine dikkat çekiyor ve “Bu durum bazı hastalarda oldukça tehlikeli boyutlara ulaşabilir” diyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Florida eyaletinde aile hekimliği yapan uzman doktor Adrian Burrowes, grip ve Covid-19 virüslerinin insan bünyesini aynı anda etkisi altına aldığı zaman bağışıklık sistemi üzerinde büyük tahribatlara neden olduğunu belirtiyor.

Doktor Burrowes, gribe yakalanılması durumunda vücudun oldukça hassas ve kırılgan olduğunu belirterek, bu durumun koronavirüsün etkisini daha da artırdığına dikkat çekiyor.

Burrowes, “Böyle bir durumda bünyenizin savunma mekanizması çöker. Hem grip hem de Covid-19 virüsleri akciğerlere şiddetli bir şekilde saldırır. Ağır zatürre başlar ve akciğer sıvısında değişimler olur. Bu da, alerjik hastalıklara sebebiyet verir” diyor.

Salgın hastalıklar uzmanı Dr. Seema Yasmin ise her iki virüsün vücuda aynı anda etki etmesi durumunda kan zehirlenmesine yol açtığını, kalp hastalıklarını tetiklediğini ve beyin ile kas dokularında iltihaplanmaya neden olduğunu söylüyor.

Kaliforniya Üniversitesi Prof. Dr. Michael Matthay’ın da “Hem grip hem de koronavirüse aynı anda yakalanan bir kişi belki her iki hastalığı da atlatabilir ve fazla semptom göstermez. Ancak uzun vadede özellikle kalp ve akciğer ile ilgili hastalıklara olan bağışıklığı büyük oranda azalır” ifadelerini kullanıyor.

Peki corona virüs semptomlarını nezle grip ve alerjiden nasıl ayırabiliriz?

Corona virüsün temel semptomları olarak; ateş, yorgunluk, öksürük, kuru öksürük, solunum zorluğu gösteriliyor. Bazen hastalarda ayrıca ağrı, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve ishal de görülebiliyor.

Covid-19’u diğerlerinden ayıran en temel semptom şiddetli solunum zorluğu nezle ve gripte solunum zorluğu görülmezken alerjisi olan hastalarda bazen bu semptoma rastlanıyor.

Soğuk algınlığı olarak da adlandırılan nezlede görülen temel semptomlar; hapşırma, burun tıkanıklığı ve boğaz ağrısı.

Hapşırma ve burun tıkanıklığı corona virüste hiç görülmezken bazı hastalarda boğaz ağrısı tespit ediliyor. Ancak solunum zorluğu, öksürük ve kuru öksürük gibi corona virüs belirtileri nezleye yakalanmış hastalarda görülmüyor.

Tıpkı nezle gibi alerjinin belirtilerini de corona virüsten ayırmak görece daha kolay. Alerjinin temel semptomları arasında hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve gözde sulanma bulunuyor.

Yorgunluk, kuru öksürük, solunum zorluğu ve öksürük ise zaman zaman görülüyor. Ancak corona virüsün temel semptomlarından ateşe, alerji geçiren hastalarda rastlanmıyor.

Sözün kısası:

Kış zor geçeceğe benziyor.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz