İngilizler, Türkiye’den vaz geçmiyor…

İngilizler, Türkiye’den

vaz geçmiyor…

Necdet Buluz

Bir turizmci arkadaşım sezon ortasında bize şunları söylemişti:

“Bizim için Almanya ve İngiltere önemlidir. Bu ülkeler sınırları açar, uçak saferleri başlarsa hem sezon uzar, hem oteller ve yan sektör nefes alır. “

Türkiye, İngilizler’in yeni favori istikameti haline geldi. Tatil paketlerinin karşılaştırılmalı olarak sunulduğu TravelSupermarket’in verilerine göre, eylül ve ekim ayları için yapılan aramaların yüzde 30’unda gidilecek ülke olarak Türkiye seçildi.

İngilizler Türkiye’den vaz geçmeyince sezon da Kasım ayı sonuna uzamış oldu.

Sitede yapılan araştırmalarda ilk 3 sırada, Antalya ve çevresi (Alanya, Lara, Belek, Kaş, Kemer, Kalkan, Side, Beldibi), Dalaman ve çevresi (Marmaris, Ölüdeniz, İçmeler, Fethiye, Turunç) ile İstanbul yer aldı.

Türkiye’nin Kovid-19 salgında daha iyi durumda olması ve İngiltere’nin karantinadan muaf Türkiye’deki bu yerleri, Yunan adaları Korfu ve Rodos ile İtalya’nın başkenti Roma ve Kıbrıs Adası takip Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8’lik bu artışta ülkeler listesinde yer almasının etkili olduğu belirtildi.

Express gazetesine konuşan TravelSupermarket’ten Emma Coulthurst’a göre, Türkiye hem iklimi hem de ülkeye giren turistlere yönelik kısıtlamaları olmaması nedeniyle popülerlik kazandı.

Hemen vurgulayalım:

Eğer pandemi konusunda daha iyi tedbirler alabilsek ve süreci iyi yönetebilseydik, bunu fırsata çevirebilirdik. Çünkü, Avrupalılar ilk tercihi Türkiye’den yana yapıyor. Gelen haberler, İspanya, İtalya ve Yunanistan’ın turizmde dibe vurduğunu gösteriyor.

Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkan Yardımcısı Tunç Batum, Türkiye’nin özellikle pandemi döneminde aldığı önlemlerle çok öne çıktığını belirterek, “Türkiye’ye yönelik talep bu yıl kasıma kadar uzadı. Normalde Bodrum, Dalaman, Fethiye, Dalyan, Marmaris’e talep ekim ortasına kadardı. 50 yaş üstü İngilizler ekimde dünyanın farklı lokasyonlarına giderdi. Bu yıl tercihleri Türkiye. Sadece Antalya değil Ege de bu sene kasım sonuna kadar talep alacak. 50 yaş üstü turisti bu vesileyle ülkemizi tanıyacak. Gelecek yıllarda Türkiye, 50 yaş üstü destinasyonu haline gelebilir ve sezon kalıcı şekilde uzayabilir” dedi.

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı da son 3 yıldır İngiltere pazarına odaklandıklarını ifade ederek, “Tanıtımlarımızı artırdık. Bu yatırımın da meyvesini topluyoruz. Türkiye’de oteller sertifikasyonla çok büyük artı kazandı ve ciddi güven oluştu. İngiltere, Almanya ve Rusya gibi sonra kaynak pazarımız olma yolunda ilerliyor” diye konuştu. İbrahim Halil Korkmaz ise Türkiye’deki sağlık yatırımları ve pandemiyi yönetme şeklinin İngilizler’e güven verdiğini belirterek, “İngilizler’in talebi daha da artacaktır” dedi.

Bugünlerde Bodrum da hareketlendi.

İngilizler gruplar halinde geliyor. Bodrum’un güneşi ve denizi Ekim sonuna kadar turist ağırlayabilecek konumda. Nitekim, tur operatörleri “Kasım sonuna kadar Bodrum’a İngiliz turist gelecek” diyor.

Bodrum Holiday Resort Genel Müdürü Serdar Sarıl da İngiltere’de Thomas Cook’un batışıyla Jet2holiday’in öne çıktığını, bu firmanın da Türkiye’ye inanılmaz güvendiğini anlattı. Sarıl, “Pandemi öncesi sadece Bodrum’a haftada 21 uçak planlamışlardı. Şu anda haftada 20 uçak getiriyorlar ve uçak gövdelerini büyüttüler. Ayrıca talep kasıma kadar uzadı. 2021 İngiltere pazarı özelinde bir aksilik olmadığı sürece çok parlak olacak” dedi.

İngiliz turist yoğunluğunun Ağustos’ta hissedilmeye başlandığını söyleyen turizmciler, en büyük katkıyı ise Ege Bölgesi’ne yapacağını belirtiyor.

Bodrum ve Fethiye İngiliz turistlerinin cazibe merkezi olarak öne çıkıyor.

Bu yıl İngiliz turist sayısında 500 binin aşılacağını öngören turizmciler, 2021’de ise patlama beklediklerini vurguluyor. İngiltere’nin kararının AB’yi de etkileyeceğini belirten turizmciler, Almanya’nın en geç 1 Ağustos’tan itibaren Türkiye’ye yönelik seyahat serbestliği getireceği yönünde umutlu olduklarını belirtiyor. Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Sururi Çorabatır, İngiliz turistin sektöre merhem olacağını belirtti.

İngiltere Türk Seyahat Acentaları Birliği Başkanı ve Caria Holidays’in ortaklarından Engin Sertoğlu, İngiliz turistin Türkiye’ye yoğun bir ilgisinin olduğunu belirterek, “Bu yılsonuna kadar İngiliz turist sayısında 500 bini aşarız diye düşünüyorum. 2021’de bu sayının 1.5 milyonu aşacağını düşünüyoruz” açıklaması ile geleceğin de iyi olacağı mesajlarını verdi.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz