İşte DOST ! bildiklerimizin gerçek yüzü…

ABD, Güney Kıbrıs’a uygulanan silah ambargosunu kaldırdı!
Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile yaşadığı fikir ayrılığının ardından ABD’den silah ambargosunu kaldırma kararı geldi. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Güney Kıbrıs lideri Anastasiadis’i arayarak ambargonun kaldırıldığını bildirdi. Bu görüşmenin ardından ise ambargonun kaldırılması ABD’li yetkililer tarafından kamuoyuna açıklandı. Ambargonun kaldırılmasına Türkiye’den “Bu kararın Kıbrıs meselesinin çözüme kavuşturulması yönündeki çabaları olumsuz etkileyeceği de muhakkaktır” yanıtı verildi.
”TANSİYONU DÜŞÜRÜN ”ÇAĞRISI
Güney Kıbrıs Rum kesimine 33 yıldır uygulanan silah ambargosunu kaldıran ABD’den ‘tansiyonu düşürün’ açıklaması geldi. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo tüm taraflara gerilimin düşürülmesi çağrısı yaptı.
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan Doğu Akdeniz açıklaması geldi. Pompeo tüm taraflara gerilimi düşürme çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanı Pompeo’nun bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında Doğu Akdeniz’de Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan gerginlik gündeme geldi. Pompeo, tüm taraflara gerilimin düşürülmesi çağrısı yaptı.

Mike Pompeo Salı günü Rum lider Nikos Anastasiadis ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde ABD’nin 33 yıldır Güney Kıbrıs’a uyguladığı öldürücü olmayan silah ambargosunu 2021 mali yılında geçici olarak kaldırma kararı aldıkları konusundan bilgilendirmişti. Türkiye’den ise karar sert tepki gelmişti.

KIBRIS MESAJI

VOA Türkçe’nin haberine göre Mike Pompeo Salı günü Twitter’dan paylaştığı mesajda, “Kıbrıs Cumhuriyeti Doğu Akdeniz’de önemli bir ortaktır. Güvenlik işbirliğimizi derinleştirdiğimizi açıklamaktan memnuniyet duyuyorum. Önümüzdeki mali yılda Kıbrıs Cumhuriyeti’ne öldürücü olmayan savunma malzemeleri ve hizmetlerinin satışına ilişkin kısıtlamaları kaldırıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.