”Erdoğan’ın esnafın halinden asla haberi yok”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kepenk kapatan esnaflar hakkındaki açıklamasını eleştirdi: Dükkanlar kapanıyor, Erdoğan açıklama yapıyor, “Kapanan falan yok her şer ortada” diyor. Saray’dan bakınca kapanan bir şey yok. Halkından habersiz olan bir kişi ülkeyi yönetemez.
Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi grup toplantısında partililere seslendi, gündemi değerlendirdi ve Erdoğan’ın esnaflar hakkındaki açıklamaları hakkında eleştirilerde bulundu.
*Dükkanlar kapanıyor, Erdoğan açıklama yapıyor, “Kapanan falan yok her şer ortada…” Saraydan bakınca kapanan bir şey yok. Devletten, halkından habersiz olan bir kişi Türkiye Cumhuriyeti Devletini yönetemez.

*Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Gazetesi var, hiç olmazsa ona bakın. 2020 yılında 99 bin 588 esnaf ve meslekten sicilden terkini istedi.

*Günde ortalama 273 esnaf dükkan kapatmış hâlâ diyor ki “Nereden çıkardınız bunu…” Kendi ülkesinden bu kadar habersiz başka yönetici yoktur.

*Gelir yok ama elektrik borcunu ödeyeceksin diyor. “Vermezsen kapatırım” diyor, tehdit ediyor açıkça. Erdoğan’ın bunlardan haberi var mı acaba? Asla haberi yok.

*Zaman zaman gazete ve televizyonlarda yer alan fotoğrafları kullanıyoruz. Biz çekmiyoruz. Pazar artıklarından yiyecek toplayan anneler, çöplerden toplayan anne-babalar. Bunlar olmaz, yanlıştır diyoruz. Erdoğan’a sormak isterim, AK Partili kardeşlerime de sormak isterim, AK Parti’ye oy veren kardeşlerime de sormak isterim. Günlük 47 liraya nasıl geçinilir?

*Erdoğan devlet yönetmeyi bilmiyor. Devlet terbiyesi nedir bilmiyor. Erdoğan acaba mazot fiyatını biliyor mu? İlaç fiyatını biliyor mu acaba. Kredi faizleri, fahiş fiyatlarla köprüden geçenlerin derdini bilmiyorlar. Bunların dövizle ne alakası var diyorlar.