Havacılık sektörü normale dönüyor.

Havacılık sektörü

normale dönüyor.

 

Necdet B.SİVASLI

 

İki yıl süren pandemi döneminde en fazla zarar gören sektörlerden birisi de havacılık olmuştu. Pandeminin hız kesmesi le havacılık sektörü de toparlanmaya ve eski günlerine dönmeye başladı.

Uluslararası Havaalanları Konseyi-Avrupa birimi (ACI Europe), tarafından yayınlanan temmuz 2022 hava trafik durumu raporuna göre, Avrupa havalimanındaki yolcu trafiği geçen yılın aynı ayına göre yüzde 70,4 arttı. Bu dönemde uluslararası trafik yüzde 102,5, iç hat trafiği ise yüzde 11,8 yükseldi.

HaberAero’da yer alan habere göre, pandemi öncesindeki Temmuz 2019 seviyeleri ile karşılaştırıldığında, Temmuz 2022’de yolcu sayısı yüzde 14,4 düştü. Ancak Haziran 2022’deki yüzde 17,3’lük azalışa rağmen toparlanmayı gösterdi.

Avrupa’nın en iyi 5 havalimanında yolcu trafiği temmuz ayında yüzde 100,3 ile rekor düzeyde artış kaydetti. Artış büyük ölçüde Avrupa içi ve transatlantik eğlence talebinden kaynaklandı.

İstanbul Havalimanı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 61,4 artışla 6,74 milyon yolcu taşıdı ve Avrupa’nın en yoğun havalimanı oldu. Türkiye’nin yurt dışına çıkış kapısı pandemi öncesi (Temmuz 2019) yolcu hacimlerini yüzde 5,5 ile aşan tek majör havalimanı oldu.

Londra Heathrow, geçen yılın aynı ayına göre üç kattan fazla (yüzde 317,8) artarak 6,31 milyon yolcu sayısına ulaşarak ikinci sırada yer alırken, onu 6 milyon 17 bin yolcu ile Paris-CDG (artış yüzde 97,1) izledi. Amsterdam-Schiphol 5 milyon 179 bin (artış yüzde 70,9) ve Frankfurt 5 milyon 22 bin 720 (artış yüzde 76,5) yolcu sayısıyla 4’üncü ve 5’inci sıralarda yer aldı.

Temmuz’da 5 milyon 22 bin 501 adet yolcu ağırlayan Madrid’in ardından 5 milyon 5 bin yolcu sayısı ile Antalya Havalimanı Avrupa’da yedinciliği elde etti.

Barselona 4,2 milyon yolcu sayısıyla sekizinci olurken, Palma de Mallortca 4,1 milyon, Londra Getwick 3,8 milyon yolcuya hizmet verdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan ACI Europe Genel Müdürü Olivier Jankovec, “Temmuz, ağırlıklı olarak eğlence seyahatlerinin etkisi ile Avrupa’nın çoğu havalimanları için yolcu trafiğinde çok ihtiyaç duyulan artışı sağlamaya devam etti. AB+ pazarı, toparlanmayı ve trafiği büyük ölçüde yönlendirdiği için hacimler nihayet pandemi öncesi seviyelere yaklaşıyor. AB’nin havalimanı slot kurallarını normale döndürmesi şart. Bu tam olarak Avrupa Komisyonunun kapsamlı bir pazar analizine dayanarak önerdiği şeydir. COVID-19 pandemisinden kurtulmanın bu kritik ve dinamik kavşağında yüzde 80 slot kullanım kuralına geri dönmek çok önemlidir. Bu, hava bağlantısının, tüketicilerin ve işletmelerin yararına kıt havaalanı kapasitesinin etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamakla ilgilidir” dedi.