Bisiklet ülkesi Hollanda bu işi nasıl başardı?..

Bisiklet ülkesi

Hollanda bu

işi nasıl başardı?..

 

Necdet B.SİVASLI

 

Ülkede 2018’de tüm seyahatlerin dörtte birinden fazlası bisikletle yapıldı. 7,5 km’nin a altındaki yolu bisikletle gidiyor. Peki 23 milyon bisikletin bulunduğu Hollanda, bu noktaya nasıl ulaştı

Hollanda, dünyada bisiklet kullanımında örnek gösterilen ülkelerin başında geliyor. Ülkenin nüfusundan daha fazla bisikleti var ve başbakanı bile çoğu zaman işine ollanda’da 1970’de 500 kişiye 100 araba düşüyordu. Bu durumda şehirlerdeki trafikte büyük sıkıntılar yaşanıyordu. 

Çoğu orta çağda inşa edilen Hollanda sokakları bu tür trafik için tasarlanmamıştı.1971’de 3 binden fazla insan otomobillerin neden olduğu kazalarda hayatını kaybetti; onların yaklaşık 500’ü çocuktu

Bu, “Çocuk Cinayetini Durdur” adlı bir harekete yol açtı. Aynı dönemde dünyada petrol krizi yaşanıyordu. Bu iki olay Hollanda hükümetini araba merkezli şehir planlamasını geride bırakmaya ikna etmek için yeterliydi.

Hollanda hükümetinin insanların davranış modellerini değiştirmek için yaptığı belki de en önemli adım, kilometrelerce bisiklet yolu yapmak oldu. 

Bugün Hollanda 35 bin km’den fazla bisiklet yoluna sahip; ülkenin karayolu ağı ise sadece 140 bin  km. Amsterdam yönetimi ayrıca bisikletlerin öncelikli olduğu bir dizi yol yaptı. Bu caddelerin çoğunda, arabaların misafir olduğu anlamına gelen “fietsstraat auto te gast” yazılı tabelalar bulunuyor.

Ülkede dönel kavşaklar da daha çok bisiklet ve yaya odaklı. Bu kavşakların yaklaşık yüzde 60’ı fiziksel olarak ayrılmış dairesel bir bisiklet yoluna sahip. Çoğu kentsel alanda yol hakkı bisikletlere verilir. Ayrıca birçok kavşak, bisikletçilere yönelik risklerin azaltılmasına yardımcı olmak için yeniden tasarlandı.

Yetkililer, bisiklet parkına da yatırım yaptı. 2019’da Hollanda’nın Utrecht şehri, 12 bin 500 bisiklet için yeterli alana sahip dünyanın en büyük çok katlı bisiklet parkına ev sahipliği yaptı

Çoğu tren istasyonuna bisiklet parkları yapılmasıyla farklı ulaşım türleri arasında sorunsuz bir geçiş sağlandı. Buna ek olarak, bazı trenlerde özel bir bisiklet vagonu veya vagonların içinde bisiklet alanları bulunuyor. 

İngiltere’de 2016’da bisiklet sürmenin değeri üzerine yapılan bir araştırma, bisikletin aynı zamanda üretkenliği artırdığını, olumlu bir toplumsal etkiye sahip olduğunu ve devlet için sağlıkla ilgili maliyetleri düşürdüğü kaydedildi.

Decisio’nun yakın tarihli bir raporu, Hollanda bisikletinin ihracat değerinin yılda 1,2 ila 3,8 milyar Euro arasında olduğunu tahmin ediyor.

Ülkede bisiklet üretimi, satışı, bakımı ve kiralaması 13 bin tam zamanlı iş yaratıyor. 

Hollanda Altyapı ve Su Yönetiminden Sorumlu Devlet Bakanı, önümüzdeki iki buçuk yıl içinde fazladan 100 bin kişinin bisikletle ulaşımını sağlama hedefi olduğunu duyurdu. 

Bakanlık ayrıca parası yetmeyen 200 binden fazla çocuğa ve gence nasıl bisiklet ulaştırılabileceğine ilişkin plan üzerinde çalışıyor. 

Diğer ülkeler ve şehirler bisikletlerin hızla benimsenebileceğini gösteren adımlar attı. 

İspanya’nın Sevilla şehrinde bisikletle yapılan yolculuk sayısı 2006’da 7 binin altındayken 2011’de 70 binin üzerine çıktı.

Hollanda’nın yöntemini kopyalayan şehir, birçok otopark alanını dönüştürdü. Sevilla şu anda, ilk 80 km’nin inşası 20 milyon Euro’ya mal olan bir bisiklet yolu ağına sahip.