Almanya’dan güzel haber…

Almanya’dan

güzel haber…

 

Necdet Buluz

 

Şu bir gerçek:

İngiliz ve Rus turisti bizim için önemli ve vaz geçilmez.

Ancak, Almanya ve Hollanda da önem taşıyor.

Son rezervasyonlar Almanya’dan yüzleri güldürüyor. Hollanda da hareketlilik var.

Bu sezon turizmde beklenen patlama yaşanması bekleniyor.

Son gelişme:

Türkiye rakipleri İspanya ve Yunanistan’ın önüne geçti.

Enerji krizi ve enflasyon gibi etmenler dahi Almanların tatil isteklerinin önüne geçemiyor. Almanya’da rezervasyonlar Ocak başı itibariyle, pandemi öncesi dönemi geride bıraktı.

Alman iş ve turizm dergisi fvw’nin TDA verilerinden yola çıkarak yaptığı haberinde, genelde Kasım ayına göre düşük olan Aralık ayı tatil rezervasyonlarının, Kasım ayı ile aynı seviyelerde seyrettiği belirtildi.

Verilere göre, Kasım ve Aralık aylarında 2023 yaz sezonu için yapılan rezervasyonlardan edinilen toplam ciro, yüzde 17 daha artarak geçen yılın aynı döneminin yüzde 144’üne ulaştı.  

Rezervasyon sayıları pandemi öncesi dönem olan 2019’a da yaklaştı. Yaz sezonu için Kasım ve Aralık aylarında yapılan rezervasyonlar, 2019 aynı döneminin hala yüzde 29 gerisinde olsa da aradaki farkın yüzde 6’sı kapanmış durumda.

Kış sezonuna bakıldığında ise, Aralık ayı cirolarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 54 fazla olsa da 2019 Aralık ayının hala yüzde 15 gerisinde olduğu görülüyor.

Ocak ayının ilk haftasında, Almanlar 2019’un aynı dönemine göre yüzde 33 artışla 700 milyon euro değerinde rezervasyon gerçekleştirdi. Kasım, Aralık ve Ocak aylarının ilk haftasında, yaz için yapılan rezervasyonlardan edinilen ciro ise geçen yılın aynı döneminin yüzde 61 üzerinde.

Verilere özellikle Türkiye’ye dönük tatile talep yüksek. Türkiye’nin İspanya ve Yunanistan’ı geçmiş durumda olduğu belirtiliyor

Geçen yıla göre en yüksek artış ise yüzde 75 ile uzun mesafe seyahatlerde yaşandı.

Rakiplerimiz Yunanistan ve Güney Kıbrıs ise Rus turist kaybı yaşıyor.

ABD ve İngiltere’nin politikası doğrultusunda Rusya’ya dönük ambargolara dahil olan Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın, bu ülkeden ne kadar turist kaybettiği belli oldu.

2022 yılının ilk 3 çeyreğine ait verilere göre, Yunanistan’a giden Rus misafir sayısı 2019’a göre yüzde 83 düşerek 31 bin 300’e geriledi. Yıl genelinde Yunanistan’a giden Rus misafir sayısının maksimum 40 bin olacağı belirtiliyor.

Yunanistan‘ı bu dönemde 3,8 milyon İngiliz, 3,6 milyon Alman ve 1,5 milyon Fransız ziyaret etti. İlk üç çeyrek verilerine göre Yunanistan misafir sayısında 2019’un yüzde 27 gerisinde olsa da, turizm gelirinde 19,5 milyar dolarla pandemi öncesini geride bıraktı.

Aynı dönemde Rusya’dan Güney Kıbrıs’a giden Rus misafir sayısı 2021 yılına göre yüzde 91, 2019 yılına göre ise yüzde 94 düşerek 45 bine gerilerken, direkt uçuş olmamasına rağmen, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giden Rusların sayısında büyük artış kaydedildi.

Ocak-Aralık 2022 arasındaki 12 aylık dönemde KKTC’ye giden misafir sayısı yüzde 173 oranında artarak 281 bine yükseldi. Bu dönemde KKTC’ye giden Rusların sayısı ise iki kat artarak 32 bine yükseldi.

2022 yılında 3,2 milyon ziyaretçi alan Güney Kıbrıs’ta turizm 2011’in yüzde 65 üzerine çıksa da, 2019’un yüzde 19,5 gerisinde kaldı. Güney Kıbrıs’a en çok ziyaretçi gönderen ülkeler ise 1,2 milyonla İngiltere, 277 binle İsrail ve 192 binle Almanya oldu.