Darısı 28 Mayısa……

Cumhurbaşkanı Seçimi‘nin ikinci tur oylaması için yurtdışı ve gümrüklerde kullanılan oy sayısı, ilk turda kullanılan oyları geçti.

Yurtdışı temsilciliklerde oy verme süreci sona erdi. Temsilciliklerde oy kullanan seçmen sayısı 1.783.107 olarak gerçekleşti.

Gümrüklerde kullanılan oy sayısı ise 112.323 olarak açıklandı. Gümrüklerde oy verme süreci 28 Mayıs Pazar günü saat 17.00’ye kadar devam edecek.

Bugün saat 10.00 itibarıyla gümrüklerde kullanılan oylar ile birlikte toplam oy sayısı 1.895.430.

CHP DE SANDIK GÜVENLİĞİ ÇALIŞMALARI

CHP Bilgi ve İletişim Teknolojileri Merkezinin (BİTEM)  yeni sorumlusu  Devrim Barış  Çelik, merkezin 8 seçim ve referandum tecrübesine sahip olduğunu aktardı.

Çelik, “BİTEM, ‘CHP İntranet’ ve ‘CHPnet’ adını verdiğimiz bilişim sistemleri hem CHP örgütlerinin yönetilmesini kolaylaştırıcı görevler üstleniyor hem de seçim sonuç sistemi ve mobil uygulamalarımız ile seçim günü sahadan veri akışını sağlıyor. Seçim günü seçim sistemimiz hiçbir zafiyete uğramadan çalışmış, çeşitli bant daraltma teşebbüsleri önceden tespit edilip çözülmüştür. Siber saldırılar anında bertaraf edilmiştir.” diye konuştu.

“Bizim seçim sistemimizin esası sandık güvenliğidir.” diyen Çelik, seçim gününde, oy verme işleminin güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesinin, ıslak imzalı tutanakların teslim alınmasına bağlı olduğunu vurguladı.