Turizmciler döviz kuru nedeniyle mağdur…

Turizmciler

döviz kuru

nedeniyle

mağdur…

 

 

Necdet B.SİVASLI

 

 

Turizm sektörünü zora sokan maliyetler ve döviz kurlarındaki oynaklık. Bu konuda açıklamalarda bulunan turizmciler bu rağmen ayakta kalmaya çalışıyor. Eğer enflasyon ve pahalılık bu hızla giderse otelcileri zor günler bekliyor.

Türkiye, turizmde Avrupa standartlarını yakaladı. Türkiye ucuz destinasyonu olmaktan da çıkmayı başardı. Uluslararası alanda adımızı yazdırmayı da başardık. Enflasyon, pahalılık ve döviz kurlarının istikrara kavuşması ile turizmimizi daha iyi günler bekliyor.

Piyasaya güven olmuyor. Alınan bir ürün bir daha alındığında fiyat değişiyor. Bu da özellikle her şey dahil sistemdeki otelleri zora sokuyor.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Saatçioğlu, Antalya’ya gelen ziyaretçi sayısının bir önceki seneye göre yüzde 20 artış yaşandığını belirterek bu sene 17 milyon turist hedeflediklerini ifade etti.

İslam dünyasının turizm potansiyeli çok yüksek. Üstelik Araplar harcama yapmayı da seviyor. Rusya’dan yapılan açıklamada Rusya’yı ziyaret eden Arapların yüklü para bıraktığı açıklandı. Yeni sezonda Rusya, Arap turistler için hazırlık yapıyor.

Turist sayısı artsa da bir turistin 5 yıldızlı otele maliyetinin 120 eurolara kadar çıktığını ifade eden Saatçioğlu, bu nedenle turizmcilerin mağdur olduğunu söyledi. Döviz kurlarının olması gereken seviyenin aşağında olmasının da turizmciyi zorladığına dikkat çeken Saatçioğlu, gidişatın böyle gitmesi durumunda gelecek sene turist sayılarında düşüş yaşanabileceğini belirtti.

Türkiye’nin artık ucuz destinasyon olmaktan çıktığını söyleyen Saatçioğlu, bu konuda artık Avrupa standartlarının yakalandığını vurguladı.

Polonya, Hollanda ve İngiltere pazarlarında artış olduğunu söyleyen POYD Başkanı, Almanlardan da çok güzel bir rezervasyon aldıklarını ve diğer rakip ülkelere göre bir tık önde oldukları bilgisini verdi.

Rusya’yı 2024 yılının ilk çeyreğinde Müslüman ülkelerden 1,3 milyon turistin ziyaret ettiği açıklandı.

Rusya Uluslararası Turizm Geliştirme Merkezi Direktörü Yulia Maksutova, 2024 yılının ilk çeyreğinde Rusya’yı ziyaret eden toplam turist akışının yüzde 62’sini Müslüman ülkelerden gelen 1.3 milyon turistin oluşturduğunu belirtti.

Rusya’da gerçekleşen KazanForum 2024’te Sputnik’e konuşan Uluslararası Turizm Geliştirme Merkezi Direktörü Yulia Maksutova, 2024 yılının ilk çeyreğinde Müslüman ülkelerden Rusya’yı yaklaşık 1.3 milyon yabancı turistin ziyaret ettiğini, bunun Rusya Federasyonu’na gelen toplam turist akışının yüzde 62’sini oluşturduğunu söyledi.

Maksutova, “2024 yılının ilk çeyreğinde ‘Rusya – İslam Dünyası: KazanForum’a katılan 84 ülkeden 1,64 milyondan fazla yabancı turist Rusya’yı ziyaret etti. Aynı zamanda, vatandaşlarının çoğunluğunun Müslüman olduğu veya devlet dininin İslam olduğu 43 katılımcı ülke, Rusya’ya 1.3 milyon yabancı turist akışı sağladı; bu, Rusya’yı ziyaret eden toplam yabancı turist sayısının yüzde 62’sine tekabül ediyor” dedi.

Maksutova, Rusya’ya en fazla yabancı turist akışının Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye ve Mısır’dan olduğunu belirterek, “İslam dünyasının turizm pazarı çok büyük bir potansiyele sahip. 2028 yılında Müslüman turistlerin 230 milyon uluslararası seyahat yapacağı tahmin ediliyor ve bu turistlerin toplamda yaklaşık 225 milyar dolar harcaması bekleniyor” ifadelerini kullandı.    Tu