2016 da da Erdoğan’ın tek derdi :BAŞKANLIK !

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan dönüşünde soruları yanıtladı. Erdoğan, yeni anayasa konusunda giderken söylediği “halkla arama konferansı yapılabileceği” sözlerine de açıklık getirdi: “Yani seçeceksiniz, ondan sonra telefonlarla vatandaşla bu irtibatları kurmak suretiyle, yani bir nevi kamuoyu araştırması da diyebiliriz ama burada vatandaşın diyelim ki anayasanın o maddesiyle ilgili düşüncesi nedir, ne diyor, bunları halkla irtibat kurmak suretiyle…”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan dönüşünde Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’ndeki basın toplantısında bir gazetecinin, “Suudi Arabistan’a giderken, yeni anayasa konusu gündeme gelmişti. Siz, ‘En son süreçte halkla arama konferansı yapmak yoluna da gidebiliriz’ demiştiniz ama ne anlama geldiğini soramamıştık. Şimdi açıklarsanız sevinirim” sorusunu yanıtladı:

“Arama konferanslarını biliyorsunuz diye açıklamadım. Arama konferansları akademisyenler arasında veyahut da o konuyla ilgili dağarcığında bir şeyler olanların katıldığı toplantılardır. Bunu daha geniş planda tutup, halkla bu arama konferansını yapabileceğiz. Yani seçeceksiniz, ondan sonra telefonlarla vatandaşla bu irtibatları kurmak suretiyle, yani bir nevi kamuoyu araştırması da diyebiliriz ama burada vatandaşın diyelim ki anayasanın o maddesiyle ilgili düşüncesi nedir, ne diyor, bunları halkla irtibat kurmak suretiyle… Öyle ufak rakamlar değil yani 500 bin değil sayıyı daha da artırmak suretiyle. Dolayısıyla toplumsal bir mutabakatın sağlanabileceği bir anayasanın oluşmasına bu arama konferansı çok ciddi bir zemin oluşturacaktır. Bu düşünceyle bunu sizlere ifade etmiş oldum.”

HALKIN ARADIĞI BELLİ, ADALET

Erdoğan, “Sayın Davutoğlu ‘Üniter devletlerde de başkanlık sistemi olabilir’ dedi. Sizin görüşünüzü alabilir miyiz?” sorusu üzerine şunları söyledi: “Doğru. Yani ‘Üniter devlette başkanlık sistemi yoktur’ diye bir şey yok. Şu anda bunun zaten dünyada örneği var, geçmişten bu yana da var. Yani Hitler Almanyası’na baktığınızda orada da bunu görürsünüz, daha sonra değişik ülkelerde yine aynı şekilde bunun örneklerini görürsünüz. Bütün mesele, o başkanlık sisteminin uygulamada halkını rahatsız eden bir yapısı olmasın, karakteri olmasın. Uygulamada siz eğer adalet dağıtıyorsanız, halkın aradığı, beklediği nedir, adalettir. Bu olduğu anda zaten sıkıntı olmaz. Türkiye’nin böyle bir sisteme girmesiyle çok daha güçlü adımlar atmamız mümkün olacaktır.”