SOKAKTAKİ HAYVANLARA KARLI HAVADA MAMA DESTEĞİ

KARLI HAVADA MAMA DESTEĞİ

Eksi derecenin altına düşen hava sıcaklıkları herkesi olduğu gibi onları da etkiliyor. Sokakta yaşayan sahipsiz sokak hayvanları, kış dönemi yiyeceğe ulaşmakta güçlük çektiği için Çankaya Belediyesi belirli alanlarda onlar için besleme noktası oluşturuyor.

Çankaya Belediyesi kış döneminde de sahipsiz sokak hayvanlarının yanında. Belediye ekipleri kış koşullarında yiyeceğe ulaşamayan sokak hayvanları için belirli noktalara mama bırakıyor.

Sahipsiz sokak hayvanlarına yönelik hazırladığı projelerle fark yaratan Çankaya Belediyesi, kış koşullarında vatandaştan daha duyarlı olmasını istiyor. Belediyenin Şanslı Projeler adı altında oluşturduğu 10 farklı projeden biri olan “Senin Olanı İstemiyorum, Benim Olanı Paylaşmak İstiyorum” çalışmasıyla kış koşullarında sokak hayvanlarına destek oluyor.

Sahipsiz hayvanların doğa koşullarında korunmasını hedefleyen çalışma ile yaz dönemi park ve bahçelere su pınarları koyan Belediye, kış döneminde de besleme noktaları oluşturuyor. Sokak hayvanı popülasyonuna göre belirlenen besleme noktalarına periyodik olarak mama takviyesinde bulunan ekipler, bölgelerdeki hayvan severlerle koordineli çalışıyor. Çankaya Belediyesi gelen talepler üzerine kış koşullarında barınak desteği de sağlıyor. Çiğdem, Yaşamkent, Türkkonut, Ümitköy, Konutkent, Birlik, Oran, Kırkkonaklar ve 100. Yıl mahallelerinde oluşturulan besleme noktaları, kış dönemi gelen talep üzerine artırılıyor.

BESLEME NOKTASI ÖZEL SEÇİLİYOR

Sokak hayvanlarının kış dönemlerinde yiyeceğe ulaşmasının daha da zorlaştığını vurgulayan yetkililer, “Hava sıcaklığının eksilere düştüğü kış günlerinde çöplerin kar altında kalması yahut donması nedeniyle sokak hayvanları aç kalıyor. Bu nedenle besleme noktaları oluşturuyoruz. Besleme noktalarını özellikle yerleşim yerlerinin dışında oluşturmamızın nedeni de sokak hayvanlarını belirli bir bölgede tutabilmek” dedi.

Belediye yetkilileri, sokak hayvanlarından korkan vatandaşların kaygılarını göz ardı etmeden yaptıkları bu çalışmada, vatandaşların da dikkat etmesi gereken bazı durumlar olduğunu söyledi. Yetkililer, sokak hayvanlarını beslemek isteyen vatandaşların, yiyecekleri insan yoğunluğunun fazla olduğu bölgelere değil de farklı noktalara bırakmalarını talep ediyor.

BARINAK KIŞ ŞARTLARI İÇİN ELDEN GEÇİRİLDİ

Her canlının yaşama hakkı olduğu ilkesiyle çalışmalarına devam eden Çankaya Belediyesi, kış dönemi için Mühye’deki barınağını da yeniledi. 141 koğuşa ısıtma sistemi yerleştirilerek köpeklerin bu kışı rahat geçirmesi hedefleniyor.