”Terörle mücadele için azimli ve cesur yöneticiler lazım”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kaymakamlara hitap etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kaymakamlarımız belediyelerin yol açtığı boşlukları doldurmak için cesur bir şekilde harekete geçmelidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir ilke imza atarak kaymakamlarla buluştu.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki toplantıda konuşan Erdoğan, terör ve paralel yapıyla mücadeleye yönelik mesajlar verdi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Ülkemizde ikinci bir bayrak söz konusu değildir. Sahtekarların söylediği, bizim vatan arayışımız yok falan bunları biz yutmayız. Bunu külahıma anlatsınlar. Bunların dertlerini biz biliyoruz. Bu vatan üzerinde yaşamak isteyenler, hukukun kendilerine tanıdığı hak ne ise öyle yaşamak zorundadır.

Ben hangi haklara sahipsem sen de aynı haklara sahipsin, rahat dur. Parlamentoya giriyorsun, makamlara geliyorsun ama dert başka. Dert güzeli ülkemizi bölmek parçalamak, buralardan tarihi hesaplarını yerine getirmek.

Türkiye Cumhuriyeti devleti tektir. Birisi paralel devlet yapılanması diye çıkmış, diğeri kendine göre devlet yapılanması anlayışıyla dolaşıyor. Hiçbiriniz böyle bir anlayışın karşılığını bulamazsınız. Bunun bedelini ağır ödeyeceksini ve ödüyorsunuz.

Güvenlik güçlerimiz teröristleri birer birer temizliyor. Kaymakamlarımız belediyelerin yol açtığı boşlukları doldurmak için cesur bir şekilde harekete geçmelidir. Vatandaşlarımızın bu belediyeler tarafından mağdur edilmesine izin veremeyiz. Bölgede hayatı normale döndürmemiz şart. Kim bu ihaneti yapmış, tutacaksınız yargıya teslim edeceksiniz.

Müslüman aynı delikten ikinci kez ısırılmaz, ısırılmayacağız. Terör örgütünün oyunlarını artık çözdük. Kaymakamlarımız, vali yardımcılarımız, valilerimiz bulundukları ili avuçlarının içi gibi bilecekler.

Terörle mücadelede de eksiğimiz kanun mevzuat değil. Terörle mücadele için gerekli kanun da var, yönetmelik de var. İhtiyacımız olan nedir biliyor musunuz Bunları kararlılıkla uygulayacak ferasetli, azimli, cesaretli yöneticilerdir. Unutmayınız, korkaklar hiçbir zaman zafer anıtı dikemezler.

Paralel devlet yapılanmasının ülkemize verdiği zararı en büyük husumeti besleyen ülkeler bile veremedi.

Paralel yapıyla mücadele çalışmaları gerek Milli Güvenlik Kurulumuz gerekse Devlet Denetleme Kurulumuz aracılığıyla yakından takip edilmektedir. Şu anda bana bağlı olarak çalışan Devlet Denetleme Kurulu’nun en öncelikli görevi budur. ‘Her kurumumuzu denetleyeceksin, her kurumda bu tür kim varsa tespit edip hemen yargıda bunlar için süreci başlatacaksınız’ diye talimatımı verdim. Altını çizerek söylüyorum, bu konu tamamen bir devlet meselesi, devletin güvenliği meselesidir. Bu konuda her hangi bir ihmali, yanlışı olan kim olursa olsun mutlaka hak ettiği cezayı görecektir.

Paralel yapıyla mücadelede desteğim yanınızdadır. Bu mücadelede herhangi bir engelle karşılaşan doğrudan bu bilgiyi bana aktarmalıdır.

Ülke ve millet olarak bölgemiz ve içimizdeki sorunlarla mücadele ederken yeni Türkiye’nin inşasına yönelik çalışmalara devam ediyoruz. Yeni anayasa bu reformlarımızın en önemli hususlarından birisidir.”