Ve beklenen kar İstanbul’a ”TATİL” ile geldi

Marmara Bölgesi için yapılan yağış uyarısının ardından beklenen kar yağışı akşam saatlerinde başladı. Yağışların ilerleyen saatlerde etkili olması bekleniyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) ilgili tüm birimlerin katılımıyla yoğun kar yağışına karşı alarm durumuna geçti.
Kar yağışı nedeniyle İstanbul’un yanı sıra Kocaeli ve Sakarya’da il genelinde, Manisa, Muğla ve Tekirdağ’ın da bazı ilçelerinde okullarda eğitime ara verildi.

İstanbul’da okullara kar tatili İstanbul’da okullara kar tatili
Yurdun büyük bir bölümü yine kar yağışının etkisi altında.
Kar yağışının herhangi bir olumsuzluğa neden olmaması için bazı kentlerde eğitime ara verildi.
Kocaeli Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, meteorolojik verilere göre yoğun yağmurun ilerleyen saatlerde kar yağışına dönüşeceğinin, yarın gün boyu kar yağışının devam edeceğinin tahmin edildiği belirtildi.
Açıklamada, kar yağışının araç ve yaya ulaşımında yol açabileceği olumsuzluğa, mağduriyete yer vermemek için il genelinde anaokulları, ilkokullar, ortaokullar, liseler ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim ve öğretime 18 Ocak 2016 Pazartesi ara verilmesinin uygun görüldüğü ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli ve hamile personelin de yarın idari izinli sayılacağı kaydedildi.
Aynı şekilde Sakarya’da ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün ara verildiği bildirildi.

Daha önceden yapılan açıklamada, kentte taşımalı eğitim veren okullarda eğitime ara verildiği duyurulmuştu.
Manisa’nın ise Demirci ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime ara verildi.
Muğla’da da Kavaklıdere ilçesinde etkili kar yağışı nedeniyle kaymakamlık, ilk ve orta dereceli okullarda yarın eğitime ara verildiğini bildirdi.
Tekirdağ’ın Çerkezköy ve Kapaklı ilçelerinde kar yağışı ve buzlanma nedeniyle ilk ve orta dereceli okullar tatil edildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM Meteoroloji Birimi’nin hava tahmin verilerine göre, İstanbul’un bu geceden itibaren yoğun kar yağışlı havanın etkisi altına gireceği tahmin edildiği için, İBB Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) ilgili tüm birimlerin katılımıyla alarm durumuna geçti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, karla mücadele çalışmaları kapsamında bin 114 araç ve iş makinesi, 5 bin 450 personel ile 4 bin kilometre yol ağında olumsuzluklara karşı vardiyalı görev yapacak.

HAVA SICAKLIĞI EKSİ 2’YE DÜŞECEK

AKOM’dan yapılan açıklamada, bu geceden itibaren İstanbul’da hava sıcaklıklarının -2 dereceye kadar düşeceği ve kar yağışının etkili olacağının tahmin edildiği vurgulandı.

Açıklamada şöyle denildi: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi şehir hayatının normal seyrinde devam etmesi için tüm önlemleri aldı. İBB Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) ilgili tüm birimlerin katılımıyla alarm durumuna geçti. Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon, İtfaiye, Zabıta, Sağlık Ve Sosyal Hizmetler, Park Bahçe Ve Yeşil Alanlar, Destek Hizmetleri Daire Başkanlıkları, İETT, İSKİ, Atık Yönetimi, Trafik, Kırsal Hizmetler Destek, Veteriner Hizmetleri Müdürlükleri, Beyaz Masa, İSFALT, İGDAŞ, İSBAK, Şehir Hatları, Ulaşım A.Ş., İl Emniyet Müdürlüğü, Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü, BEDAŞ, AYEDAŞ, sorumlu müdürleri AKOM yönetim masasında 24 saat esasına görev yapacak.”