ÇANSERA BAHARI BEKLİYOR

ÇANSERA BAHARI BEKLİYOR

Çankaya Belediyesi Çansera Kent Bahçesi’nde bahar hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor.

Çankaya Belediyesi’nin rekreasyon alanlarından birisi olan Çansera Kent Bahçesi’nde bahar hazırlıkları hummalı bir biçimde sürüyor; parklara ekilecek çiçeklerin üretim aşamalarına da başlandı.

ÇELİKLER TOPRAKLA BULUŞTU

Çansera Kent Bahçesi’nde çalı gruplarından oluşan mor salkım, ateş, hanımeli, gül, inci çalısı, kartopu ve lükstrüm bitkilerinden oluşan 22 bin çelik toprakla buluştu. Her biri 25-30 cm’den oluşan numunelik çelikler, perlit veya mil kuma gömülerek 2 aylık bir sürede köklenip kılcal damar oluşturuyor. Ağustos-Eylül aylarında dikilecek hale gelen çelikler, Çansera’daki işçilerin ellerinde hayat buluyor.

YAZLIK ÇİÇEK ÜRETİMİNE BAŞLANDI

Çankaya Belediyesi Çansera’da yaz döneminde kullanılacak çiçeklerin üretimine de başlandı. Büyük kısmı parklarda kullanılan ve bir kısmı da vatandaşlara verilen çiçekler, Çansera içerisinde bulunan 2 büyük sera ile 5 tünel tarzı seralarda üretiliyor. Her yıl üretilen çiçeklerin büyük kısmı parklarda süs bitkisi olarak kullanılırken bir kısmı da vatandaşların talebiyle vatandaşlara veriliyor. Geçtiğimiz yıl kadife, ateş, vapur dumanı, begonya, gazenya, bodrum papatyası, ipek, mine ve yıldız olmak üzere üretilen 400 bin çiçeğin 380 bini parkları süslerken, 20 bini de vatandaşlara dağıtıldı.

BU SENEKİ HEDEF 500 BİN ÇİÇEK

Çankaya sınırları içerisindeki parklarda kullanılmak üzere ve özellikle özel günlerde vatandaşlara sunulmak üzere üretilen çiçek miktarında geçen seneki rakamın 100 bin fazlasını üretmeyi hedefleyen Çansera çalışanları, bu hedef için çalışmalarına yoğun bir biçimde devam ediyor.