TİGEM’de damızlık üretimi artırılacak….

Çelik ” Piyasada bütün aktörlerin belirlediği bu et fiyatlarıyla

birileri oynamaya kalkarsa, o zaman ithalat kozunu kullanırız…..

Bakan Çelik “Yem ve gübredeki

zamları kabul etmek mümkün değil….”

Gübrenin çıkış ile zincirdeki bütün halkalar takip edilecek….

TİGEM’de damızlık üretimini artıracağız….

Haber:Halim UTLU

Sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan yem ve gübredeki KDV indirimi ile üreticilerin sorun ve önerilerini dinliyeceğiyle ilgili yaptığı çağrı üzerine, bugün 0 530 104 37 80 no’lu hattan kendisini arayanlarla yaklaşık bir saat süreyle telefonla görüşen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Amacımız üreticiyi desteklemek ama görüyoruz ki, burada sanayici daha KDV indirimi onaylanmadan zam yaparak, üreticinin KDV indiriminden yararlanmasını ortadan kaldırıyor” dedi.

Bu zam uygulamasını kabul etmek mümkün değil

Üreticilerle yaptığı telefon görüşmesi sonrası bir değerlendirme yapan Bakan Çelik “Yem ve gübredeki KDV’leri konuşacaktık ama hemen hemen her telefona çıkan, özellikle yemdeki KDV indiriminin zamlarla ortadan kalktığını ve üreticiye yansımadığını ifade ettiler. Bizim tespitlerimiz de o istikamette. Bu zam uygulamasını kabul etmek mümkün değil.

Amacımız üreticiyi desteklemek; ama görüyoruz ki burada sanayici daha KDV indirimi onaylanmadan zammını yaparak, üreticinin KDV indiriminden yararlanmasını ortadan kaldırıyor.

Değerlendirerek bakış açısı geliştireceğiz

Yapmış olduğumuz KDV indirimi ile ilgili yasa, şu anda yayımlanmış durumda. Yasa ile gübrede yüzde 18, yemde ise yüzde 8’lik bir indirim getirildi. Pratikleri, yansımaları, şu anda hem bizi, hem de üreticileri ilgilendiriyor. Dolayısıyla söz konusu mağduriyeti gidermek amacıyla, gübre ve yemde bir önceki aya göre fiyat durumunun ne olduğuna bakacağız. Ona göre yapacağımız değerlendirmeler sonucunda, bakış açısı geliştireceğiz.” şeklinde konuştu

Gübrenin çıkış ile zincirdeki bütün halkalar takip edilecek

Ülkede yaşanan terörden dolayı, gübrenin satışıyla ilgili yeni bir düzenleme yaptıklarını hatırlatan Çelik, gübrenin çıkış noktası ile kullanış zincirindeki bütün halkaları takip edeceklerine dikkat çekerek “Son derece önemli bir düzenlemedir. Yani kim, ne kadar gübreyi nerede kullanıyor, nereden aldı, nereden temin etti? Herkes ruhsata tabi bir şekilde bu zincirin halkasında yer alacak” dedi.

Et ithalatının ne kasaplara, ne tüketiciye, ne besicilere bir faydası yok

Bakan Çelik, et fiyatları ile ilgili de şu değerlendirmelerde bulundu “Artan et fiyatlarına karşı elimizde ithalat imkânı olmasına rağmen, onların da talebiyle sanayicilerle, besicilerle, yetiştiricilerle, kasaplarla bir araya geldik. Neden? Çünkü et ithalatının ne kasaplara, ne tüketiciye, ne besicilere bir faydası yok. Bu doğru bir yöntem değil, aslolan bizim havyan varlığımızı artırmaktır. Şu andaki maliyetlerimiz belli. O maliyetler çerçevesinde bir tavan fiyatı belirleyip, daha sonra bütün dikkatimizi hayvan varlığımızı artırmaya yoğunlaştırmamız gerekiyor.

Girdileri ucuzlatıp, et fiyatlarını ucuzlatmak

Seçtiğimiz bu yol da doğru bir yoldur. Yoksa biz şu anda et fiyatlarını yapacağımız ithalatla, çok daha aşağılara indirebiliriz ama öyle bir durum, hayvan varlığımızı tehlikeye sokar. Üreticilerimizi ve besicilerimizi de, sektörden çıkmaya götürür. Yani kâr edemeyince ne yapacaksınız, sektörden çıkacaksınız. Hayvanlarınızı verirsiniz, kestirirsiniz, kapatırsınız. Bu doğru bir yöntem değil. Doğrusu ne? Girdileri ucuzlatıp et fiyatlarını ucuzlatmaktır.Şimdi biz önümüzdeki dönemde yemdeki KDV’yi takip edeceğiz, meraların ıslahını sağlayacağız. alınan hayvanların daha düşük fiyatla teminini sağlayacağız.

TİGEM’de damızlık üretimini artıracağız

TİGEM çiftliklerinde damızlık üretimini artıracağız. Yani üreticiye veya besiciye hayvanları daha uygun şartlarda verebilen bir mekanizmayı hızlandıracak bir çalışmanın içerisindeyiz şu anda. Bunu yaptığınız zaman, süreç içerisinde fiyatlarla hayvan varlığı dengelenir. Ama konuya yalnız ithalat olarak bakarsanız; ithal edersiniz ama daha sonra da yeniden daha çok ithalata gitmek durumunda kalırsınız. Şunu da spekülatörler için söyleyeyim: Eğer piyasada bütün aktörlerin belirlemiş olduğu bu fiyatlarla birileri oynamaya kalkarsa, bilsinler ki ona müsaade etmeyiz. O zaman da ithalat kozunu kullanırız.”