FADO’NUN DİVASI MARIZA DÜNYA TURNESİ KAPSAMINDA

FADO’NUN DİVASI MARIZA YEPYENİ ALBÜMÜ ‘MUNDO’NUN DÜNYA TURNESİ KAPSAMINDA 8 NİSAN’DA CEMAL REŞİT REY’DE!
3 kez Grammy adaylığı ve üst üste 3 kez kazandığı “Avrupa’nın En İyi Sanatçısı” BBC Ödülleriyle, meşhur Guardian gazetesinin “Dünya Müziğinin Divası” olarak gösterdiği Mariza yepyeni albümü ‘Mundo’nun dünya turnesi kapsamında unutulmaz hitlerini ve yepyeni şarkılarını sahneye taşırken, sizlere Cape Verde’den (Yeşil Burun) İspanya’ya, Arjantin’den Portekiz’e muhteşem bir müzikal yolculuk öneriyor.

Unesco’nun Kültürel Miras listesine aldığı Portekiz’in Fado geleneğinde çağdaş yorumuyla Mariza’yı ve şarkı söyleyişini anlatmak için 4 kelime yeterli. Tutkulu, Zarif, Hisli ve Buğulu… Mariza ise neden Fado’yu seçtiğini şu cümleler ile anlatıyor: “Fado yalnızca bir müzik değil, bir histir. Üzücü değil melankoliktir. Ben bu müziği seçmedim, bu benim kaderimdi.”

Grammy Ödüllerine aday gösterilen ilk Portekizli sanatçı olan Mariza, ilk Dünya Müzik Ödülünü de yine Fado söyleyerek almıştı. Paris’te Fen Edebiyat Akademisi’nin “Medaille de Vermeil” madalyasıyla ödüllendirilen sanatçının “Terra” albümü de En İyi Folk Müzik ve En İyi Prodüktör dallarında Latin Grammy Ödüllerinin sahibi oldu.

Portekiz Devleti tarafından Portekiz kültürünü yurtdışında en iyi temsil eden sanatçı ünvanı alan Mariza, 1999 yılında efsane Fado şarkıcısı Amalia Rodrigues’in adını taşıyan Vakıf tarafından “Fado’nun Sesi” unvanını aldı.

Türkiye’de de büyük hayran kitlesine sahip olan Mariza yepyeni albümü ‘Mundo’yu Grammy ödüllü Javier Limon ile birlikte üretiyor, Amalia Rodrigues ve de Tango’nun divosu Carlos Gardel şarkılarına sesi ile yeniden hayat veriyor.

Portekiz geleneği Fado şarkılarını tüm dünyaya ulaştıran ve tüm dünyada 1 milyondan fazla albüm satışıyla Fado’nun 1 numaralı temsilcisi olmayı sürdüren Mariza yepyeni albümü ‘Mundo’nun dünya turnesi kapsamında 8 Nisan’da CRR’de.