Kılıçdaroğlu’ndan Davutoğlu’na: Sen o koltukta niye oturuyorsun ?

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Düzce İl Başkanı’na yönelik saldırının takipçisi olacaklarını söyledi, “Size tasmayı takanlara sakın güvenmeyin” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuşuyor.

CHP Düzce İl Başkanı Zekeriya Tozan’a yönelik yumruklu saldırıya değinen Kılıçdaroğlu, olayın takipçisi olacaklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu, “Düzce il başkanımız takip ediliyor, arabasına hafifçe arkadan vuranlar tarafından darp ediliyor. Osmanlı torunu olduklarını söylüyorlar. Kimin torunu olduğunuzu bilmiyorum ama Osmanlı olmadığınız kesin. Osmanlı mazlumdan yanadır siz hırsızı savunuyorsunuz. Onlara açıkça söylüyorum, size tasmayı takanlara sakın güvenmeyin. İl başkanımızın yanındayız. Olayın takipçisi olacağız. Olayın arkasında kimler var onu da yakından takip edeceğiz” diye konuştu.

Çocuklara yönelik cinsel istismarın yüzde 434 arttığı bilgisini veren Kılıçdaroğlu, Karaman’daki cinsel istismarla ilgili açıklaması üzerinden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nu eleştirdi.

Bakan’ın taciz olayı sonrası “Buna bir kere rastlanmış olması hizmetleri ile ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz” açıklamasını yaptığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Çocukları düşünmüyor, vakfı düşünüyor. Sana ne? Bu yurtları kim açtı bunun hesabını vereceksin, çocuklara da sahip çıkmıyor. Utan, sen annesin; nasıl böyle bir dil kullabilirsin?” ifadelerini kullandı.

CHP lideri, konuyla ilgili Başbakan Davutoğlu’nun da “Davası insan yetiştirmek olan vakfı karalamak ayrı bir ayıp, paralel yapı öncülüğünde kirli bir algı siyaseti üretiliyor” açıklamasını hatırlatarak, şunları söyledi:

“Lafa bak… 45 çocuğa tecavüz edilmiş, biz onların dertleriyle uğraşıyoruz, bu kalkmış hala paralel yapıda. Sizin fikriniz paralel değil miydi? Abisi, ‘ne istediniz de vermedik’ diyordu. Kalkıyor ilgili vakfı övüyor, neden övüyorsun. Övmek ne demek savcıya gözdağı, valiye gözdağı demektir. Vakıf hakkında bir şey yapmayın demektir. Sayın Davutoğlu’na sormak isterim; o çocuk evlerini paralel yapı mı açtı? Kendi suçunuzu bir başkasının üzerine atmaya çalışıyorsunuz.”

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bu işin sorumlusu Milli Eğitim Bakanlığı’dır. MEB bu olaya bütün ayrıntılarıyla girmek ve toplumu aydınlatmak zorundadır. Yasadışı bu evlerden Türkiye’de kaç tane var. bana gelen bilgi 10 binin üstünde olduğu şeklinde.

O çocuklara orada ne yapılıyor, ne ders veriliyor. Yoksul ailelerin çocukları bunlar. İyi bir din eğitimi alsın diye gönderiliyor. Bunun üzerine sonuna kadar gideceğiz. Önce araştırma komisyonu teklifimizi reddettiler sonra kabul etmek zorunda kaldılar.

Karaman’da tecavüz olayı yaşanırken MEB’de görevli genel müdür olayı örtbas edecek bir tweet atıyor. Türkiye bu yaıptan kurtulmazsa yeni mağdurlar ortaya çıkacaktır. Türkiye bu ayıptan kurtulmalı.”
“KONSOLOSLAR SIRADAN BİR DAVA OLMADIĞI İÇİN İZLEDİ”

Kılıçdaroğlu, gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün yargılandığı MİT TIR’ları davası ve duruşmaya katılan konsoloslara yönelik tepkilere de değindi.

AYM’nin davada hak ihlali kararı aldığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Bu Türk hukuk sisteminin yargılandığı davadır. Bu dava sıradan bir dava değildir. Bu nedenle büyükelçi ve konsoloslar bu davayı izlemeye gidiyor. Onların ülkelerinin çoğunda demokrasi var. Anayasaya göre mahkemelerdeki duruşmalar herkese açıktır. Sizin ne işiniz var orada demek anayasanın maddesi karşısında havada kalıyor.”

RIZA SARRAF’IN ABD’DE TUTUKLANMASI

Konuşmasında İran asıllı işadamı Rıza Sarraf’ın ABD’de tutuklanmasına da ayrı bir başlık açan Kılıçdaroğlu, “Rıza Sarraf ABD’de tutuklandı, birilerinin gece uyuması zor. Şimdi Erdoğan ABD’ye gitti. Bir ziyaret eder heralde. Bu Rıza Sarraf tutuklandı, bizimle ne ilgisi var diyorlar” ifadelerini kullandı.