Pakistan’daki katliamda 70 kişi öldü

Pakistan’ın Lahor kentinde dün bir canlı bombanın lunaparka saldırısı sonrası ölü sayısı 70’e ulaştı. Ölenlerden 29’u çocuk. Saldırıyı Taliban’a bağlı Cemaat-ul Ahrar örgütü üstlendi. Canlı bomba 20 kilo patlayıcı ve sırt çantası dolu çiviyle kendini havaya uçurdu.

Pakistan’ın Lahor kentinde dün Paskalya kutlaması için lunaparkta eğlenen çocuklar hedef alındı. Bir canlı bombanın üzerindeki 20 kilogram patlayıcıyı havaya uçurması sonucu meydana gelen patlamada 70 kişi öldü, 340 kişi de yaralandı.

25 yaralının durumunun ağır olduğu ve ölü sayısının artmasından endişe edildiği ifade ediliyor.

Pakistan basını, intihar saldırısında hayatını kaybeden çocuk sayısının 29 olduğunu belirtiyor.

Pencap eyaletinin başkenti Lahor’da “Gülşen İkbal” adlı lunaparktaki saldırının detayları ortaya çıkıyor. Canlı bombanın gövdesine 20 kilogram patlayıcı madde bağladığı ve patlamının etkisini artırmak için sırt çantasını çiviyle doldurduğu iddia edildi.

Paskalya tatili nedeniyle lunaparka eğlenmeye gelen Hristiyanların hedef alındığı saldırıyı Pakistan Taliban’ına bağlı Cemaat-ul Ahrar grubu üstlendi.

Lunaparkta kadın ve çocukların hedef alındığı saldırıda canlı bomba 20 kilo patlayıcı maddeyle havaya uçtu. Ölü sayısını artırmak için saldırgan çivi dolu bir sırt çantasıyla saldırı noktasına geldi.
Lunaparkta kadın ve çocukların hedef alındığı saldırıda canlı bomba 20 kilo patlayıcı maddeyle havaya uçtu. Ölü sayısını artırmak için saldırgan çivi dolu bir sırt çantasıyla saldırı noktasına geldi.

HRİSTİYANLAR HEDEF ALINDI

Yerel medyada, saldırının olduğu alanda Paskalya bayramını kutlayan Hristiyanların yoğun olduğu bilgisi de yer aldı.

Örgütten de hedefin Hristiyanlar olduğuna yönelik bir açıklama geldi. Ayrıca, saldırıların devam edeceği tehdidinde bulunuldu.

ÇOĞU KADIN VE ÇOCUK

Pazar tatili nedeniyle lunaparkın oldukça kalabalık olduğu, saldırıda ölen ve yaralananların çoğunun kadın ve çocuk olduğu öğrenildi.

Lunaparkta düzenlenen saldırıya ilişkin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Rahil Şerif üst düzey yetkililer ile dün gece saatlerinde güvenlik toplantısı yapmıştı.

3 GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

Saldırı sonrası Pakistan Başbakanı Navaz Şerif üç günlük yas ilan etti.

Taliban’ın Pakistan kolu yıllardır ülkede benzer terör saldırıları düzenliyor. 2014 yılında askeri bir okula düzenlenen intihar saldırısı sonrası Pakistan’da terör olaylarında bir gerileme yaşandı. Pakistan’ın kültür başkenti olarak bilinen Lahor’da son yıllarda terör eylemlerine pek rastlanmıyordu.