Davutoğlu:BİZİ, BÖLEMEYECEKLER

Başbakan Ahmet Davutoğlu bugün Diyarbakır Sur’u ziyaret ediyor. Başbakan Davutoğlu, cuma namazının ardından Diyarbakır Ulu Camii önünde toplanan vatandaşlara seslendi. Dün Diyarbakır’da düzenlenen terör saldırısına değinen Başbakan, “Dün o saldırıları yaparken hesapları şuydu: Diyarbekirli Ahmet korkar gelmekten çekinir. Biz bu alçaklardan korkar mıyız? Biz sizi tanıdık siz bizi tanıdınız. Korkmuyoruz, korkmayacağız. Allah eğer bu canı bir gün alacaksa, işte dua ediyorum, Diyarbekir’de alsın. İşte dua ediyorum, Kürt kardeşlerimle beraber burada bu emaneti teslim edeyim” diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bugün, operasyonların tamamlandığı, 5 mahallede sokağa çıkma yasağının sürdüğü Diyarbakır’ın Sur ilçesini ziyaret ediyor.

Başbakan Davutoğlu, dün Bağlar ilçesinde bomba yüklü araçla yapılan terör saldırısında şehit düşen polisler için yapılan cenaze töreninin ardından, tarihi Ulu Cami’de Cuma namazını kılmak için Sur ilçesine geldi. Beraberindeki Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ile ilçeye gelen Davutoğlu, kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşlarla tokalaştıktan sonra, namaz kılmak üzere camiye girdi.

‘HOŞGELDİN SEROK AHMET’

Davutoğlu’nu Ulucami’nin önünde ise bazı partililer ’Hoş geldin serok Ahmet, surlar gibi dimdik ayaktayız’ pankartı ve ’Dünya beşten Sur hendekten büyüktür’ dövizi ile karşıladı.

VATANDAŞLARA SESLENDİ

Başbakan Davutoğlu Cuma namazının ardından Diyarbakır ulu camii önünde toplanan vatandaşlara seslendi.

Başbakan Davutoğlu şunları söyledi:

Bugün buraya sizinle buluşmaya gelirken gönlümde yüreğimde Diyarbekir aşkı vardı, ama bu buluşmayı bize çok gördüler. Dün 7 canımızı 7 yüreğimizi bizden aldılar.

Diyarbekır ses veriyor, şehitler ölmez, şehitler ölmez. 7 canımızı Anadolumuzun diğer köşelerine gönderdik.
Diyarbekirliler sizin için gelmişti. O kardeşleriniz bu albayrak inmesin diye gelmişti. Diyarbekir, Şam gibi Halep gibi olmasın diye canını feda etiler.
Bu şehitlerin emanetine sahip çıkacak mısınız? O hainlere bu ezan sesini dindirmek isteyenlere gür bir sesle biz buradayız burada olacağız, Diyarbekir bu medeniyetin şehri diyecek misiniz?

“BİZİ BÖLEMEYECEKLER. BİZİ AYIRAMAYACAKLAR”

Bilin ki Diyarbekirli Ahmet burada. Bizi bölemeyecekler. Bizi ayıramayacaklar. 1 Kasım akşamı muhteşem bir zaferle kazandığımda Hz. Mevlana’nın huzurundaydın. Şimdi de Diyarbekir’in huzurundayım.

Biz kardeşlik derken sevgi muhabbet derken onlar nefret tohumu ekmek istediler. Biz size güveniyoruz.
Onlar Ankara’da otobüs durağında mazlumları, İstanbul’da insanlarımızı şehit ettiler, korkacağımızı zannettiler.

“ZANNETTİLER Kİ BAŞBAKAN BU SALDIRILARDAN KORKAR”

Dün o saldırıları yaparken hesapları şuydu: Diyarbekirli Ahmet korkar gelmekten çekinir. Biz bu alçaklardan korkar mıyız?
Biz sizi tanıdık siz bizi tanıdınız. Korkmuyoruz, korkmayacağız.
Allah’a burada dua ediyorum, canımı alacaksa burada, Diyarbakır’da alsın, ama bize geri adım attıramayacaklar.
Bacılarım Allah sizden razı olsun. Öyle evlat yetiştirin ki sevgi desinler kardeşlik desinler hep barış deyin, kardeşlik deyin, birlik deyin.
İnşallah Diyarbekir’e tekrar tekrar geleceğiz. Beni kardeşinizi misafir edecek misiniz? Bizi ailenizden bir fert olarak görecek misiniz?
Söz verdiğimiz gibi onların yıktıkları her taşı ihya edeceğiz, zarar verdiği esnafın zararını karşılayacağız.

ONLAR YIKARSA BİZ YAPACAĞIZ

Onlar yıkarsa biz yapacağız, onlar yakarsa biz daha güzelini inşa edeceğiz. Diyarbekir sana teşekkür ederim. Onlara itibar etmediğin için teşekkür ederim. Biz dik duracağı Diyarbekirliler siz de dik duracak mısınız?
Bunların tuzaklarına fırsat vermediniz. Ama bakın sadece selam verdim binlerce Diyarbekirli göğsünü açtı, onlar sizinle buluşamazlar, biz ise daima sizlerleyiz.
Bunlar diyorlar ki kentsel imar adı altında buradaki yapı değişecek, hayır hepsi kalacak. Eksiklerini gediklerini tümüyle saracağız. Daha güzel evlerde oturacaklar.
Diyarbekir anneleri bir daha ağlamayacak.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Davutoğlu’nun gelişi öncesinde kentte çok sıkı güvenlik önlemleri alındı. Suriçi bölgesinde bulunan Gazi Caddesi üzerinde polis bariyerleri ile güvenlik koridoru oluşturuldu. Vatandaşların tek tek aranarak alındığı Suriç’inde güvenlik koridonunun içine ise kimse bırakılmadı. Başbakanın gelişi nedeniyle tarihi Ulucami’nin etrafında bulunan tarihi yapılar ile binaların üzerinde de tam teçhizatlı keskin nişancılar yerleştirildi. Suriçinde yasağın bulunmadığı sokakların girişleri de polis bariyerleriyle kapatıldı.