Olimpiyatlarda daha ALTIN’ ı göremedik

Rio 2016 Olimpiyat Oyunları’nda 130 kilodaki güreşçimiz Rıza Kayaalp, finalde Kübalı Mijain Lopez Nunez’e 6-0 yenilerek gümüş madalya kazandı.

2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda ülkemize ikinci madalyayı Rıza Kayaalp getirdi. Milli güreşçi, grekoromen stil 130 kiloda olimpiyat ikincisi oldu.
Rıza Kayaalp, ilk maçında Venezuelalı Erwin Jose Caraballo Cabrera’yı 2 dakika 8 saniyede 8-0 teknik üstünlükle yenip çeyrek finale çıktı. Rıza’nın çeyrek finaldeki rakibi Azeri Sabah Shariati idi. İranlı rakibi karşısında da çok etkili olan Rıza Kayaalp rakibini 63 saniye içinde tuş etti. Yarı finaldeki Eduard Popp da milli güreşçiyi zorlayamadı. Rıza Kayaalp üst üste 4 kez çırptığı Alman güreşçiyi de 1 dakika 52 saniye içinde teknik üstünlükle yenerek adını finale yazdırdı.
Rıza Kayaalp’in finaldeki rakibi son 2 Olimpiyat şampiyonu Kübalı Mijain Lopez Nunez oldu. Rakibini Las Vegas’ta düzenlenen son Dünya Şampiyonası’nda yenen milli güreşçi maça iyi başlayamadı. Rıza Kayaalp’in bir anlık hatasını iyi değerlendiren Kübalı güreşçi 5 puanlık bir oyunla öne geçtikten sonra avantajını maçın sonuna kadar korudu ve 6-0’lık skorla üst üste 3. kez Olimpiyat şampiyonu oldu.
Rıza Kayaalp ise gümüş madalya ile olimpiyat oyunlarındaki en iyi derecesini yaptı. Rıza Kayaalp 4 yıl önce Londra’da bronz madalya kazanmıştı.