FETÖ mağduru 37 bin kişi CHP ne başvurdu

15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL kapsamında kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) açığa alınan, görevine son verilen ve tutuklanan yurttaşlardan CHP’ye 37 bin 143 başvuru geldi.

Darbe girişiminin ardından çoğu öğretme on binlerce kamu görevlisi ‘FETÖ’ şüphesiyle tasfiye edilmişti. Ancak başta CHP olmak üzere muhalefet, sürecin ‘cadı avı’na dönüştüğü eleştirisini getirerek, ‘FETÖ’yle bağlantılı olmayan memurların mağdur edildiğini savunmuştu.
Sadece ağustos ayında 21 bini aşkın başvuru

Cumhuriyet’ten İklim Öngel’in haberine göre darbe girişiminin ardından mağdur olduğunu söyleyerek CHP’ye başvuruda bulunanların sayısı sadece ağustos ayında 21 bin 101’i buldu. Başvuranların çoğu ‘FETÖ’ bağlantılı olduğu iddiasıyla kapatılan üniversite ve askeri okulların öğrencileri.

Toplamda 12 bin 19 mağdur öğrenci ve ailesi CHP’ye başvuruda bulunurken, açığa alınan, ihraç edilen ve tutuklanan 6 bin 479 asker ve kamu personeli de CHP’ye ulaştı.
CHP’yi arayanların çoğu açığa alınan kamu personeli

CHP’yi arayarak mağduriyetinin giderilmesini isteyenlerin yüzde 31’i açığa alınan, görevden ihraç edilen ve tutuklanan askeri personel ve kamu personeli; yüzde 4’ü atanamayan öğretmenler, yüzde 3’ü 2010 KPSS’deki soruların çalınması sonucu kamu kurumlarına yerleştirilemeyen kişiler, yüzde 2’si kapatılan kurum ve işyerlerinde işsiz kalanlar, yüzde 0.8’i de gözaltında sıkıntı yaşayanlar.