”Öğrenmenin yaşı yok”

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BÜNYESİNDE HİZMET VEREN “YAŞLILAR VE GENÇLER BİLGİ ERİŞİM MERKEZİ”NE, 60 YAŞ ÜSTÜ BAŞKENTLİLER YOĞUN İLGİ GÖSTERİYOR

-BİLGİSAYAR, İNTERNET VE YABANCI DİL KURSLARINA KATILAN ÜYELER, BİLGİ ÇAĞINA AYAK UYDURMANIN ZEVKİNİ ÇIKARIYOR

kurs.jpgAnkara Büyükşehir Belediyesi Yaşlılar ve Gençler Bilgi Erişim Merkezi’nde verilen bilgisayar, internet ve yabancı dil kurslarına, 60 yaş üstü vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

Cinnah Caddesi üzerindeki Kırkpınar Alt Geçidi’nde “ücretsiz” olarak aldıkları kurslarla “word, power point-excel ve photoshop” gibi temel bilgisayar programlarını kolaylıkla kullanan 60 yaş üstü üyeler, tablet ve akıllı telefonlarıyla “Facebook, Instagram, Twitter, WhatsApp ve Skype” gibi popüler internet uygulamalarını kullanmayı da öğreniyor.

-BİLGİ ÇAĞINA AYAK UYDURMANIN ZEVKİ…

Merkez’deki kurslara katılan teknoloji meraklısı 60 yaş üstü vatandaşlar, internet üzerinden haberlerini okuyor, “photoshop” programıyla fotoğraflarını düzenliyor, akraba ve torunlarıyla görüntülü konuşuyor. Sosyal paylaşım sitelerinde popüler en son uygulamaları kurslar sayesinde yakından takip eden 60 yaş üzeri üyeler, bol bol fotoğraf çektirip, yorum yazıp, takipçileriyle paylaşıyor.

Bilgisayarla ilgili temel programları, verilen kurslarda öğrenen yaşlılar, öğrenmenin yaşı yok diyerek “bilgi çağı”na ayak uydurmanın zevkini çıkartıyor. Merkezde verilen kursların yanı sıra üyeler için ücretsiz pek çok seminer, gezi, turnuva ve sergi de düzenleniyor.

-“KURSLAR HERKESE AÇIK”

Kursların 7’den 70’e tüm vatandaşlara açık olduğunu belirten yetkililer, merkezi özellikle 60 yaş üzerindeki ‘Öğrenmenin yaşı yok’ diyenlerin, eğitime her daim açık olanların tercih ettiğini ifade ettiler.

Üyelerin, bilgisayar ve yabancı dil kurslarının yanı sıra Ankara içi ve Ankara dışı gezilere, tiyatro ve sinema günlerine, önemli gün ve haftalarla ilgili seminerlere katılabildiklerini ifade eden yetkililer, “Cinnah Caddesi, Kırkpınar Alt Geçidi’nde bulunan Merkez’e, ‘408, 413, 188’ No’lu EGO otobüsleriyle rahatlıkla ulaşılabiliyor. Kimlik fotokopisi ve 2 fotoğrafla üye kaydı yapılan Merkez hakkında ayrıntılı bilgi, ‘440 52 18’ No’lu telefonlardan alınabilir” diye konuştu.

Yaşlılar ve Gençler Bilgi Erişim Merkezi’ndeki kurslara katılan vatandaşlardan bazıları, görüşlerini şöyle bildirdi:

Ahmet Yiğitsoy (83)

Bilgisayarın ‘b’sinden bile haberim yoktu. Burada kursa başladım. Temel programların hepsini öğrendim. Burada çok sıcak bir arkadaşlık ortamı var. 3 yıldır buradayım ve hep gelmek istiyorum.

Müşeref Okutan (71)

Bir şeyler öğrenmek çok güzel bir duygu. Hocalarımız çok özverili ve ilgileniyorlar.

Ayşın Erelmalı (70)

5 yıl önce gelmiştim. Bazı nedenlerden dolayı ara verdim. Ama şimdi tekrar gelmeye başladım. Kurslardan çok memnunuz. Hocalarımıza 24 saat ulaşıyoruz. Onlarla artık birer dost olduk.