Amerika’yı aşabilmek…

Amerika’yı aşabilmek…

Necdet Buluz

Irak’ın Sincar Bölgesi’nde ve Suriye’nin Karaçok Dağı’nda yer alan terör örgütü PKK hedeflerinin vurulmasını olumlu buluyor ve destekliyoruz. Yapılan açıklamalarda hedeflerin yerle bir edildiği toplam 70 PKK’lının öldürüldüğü belirtiliyor. Gerek Genelkurmay, gerekse Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Devamı var” açıklamaları operasyonların süreceğinin de bir mesajı olarak değerlendirilebilir.
Bu operasyonlarla şu görülmüştür:
TSK, güçlüdür, kararlıdır ve sınır ötesi operasyonlarda da başarı sağlayabilecek kapasitededir. Sınırımızı ve bizleri tehdit eden terör örgütlerine karşı mücadelede başarı elde edebilecek her adımı korkusuzca atabilecek konumdadır.
Bizi takip eden okurlarımız anımsayacaklardır: Yazdığımız yazılarda genellikle “Terörün kökü sınırımızın dışında. Bu şer odakları temizlemeden terörle mücadelede başarılı olmak mümkün değildir” demiştik. Sincar Bölgesine ve Suriye’deki PKK’nın uzantısı PYD/YPG güçlerinin bulunduğu Menbiç’e dikkatleri çekmiştik.
El Bap’a yapılan “Fırat Kalkanı” operasyonunun IŞİD’ın Türkiye’yi tehdit eden boyutlarından arındırılması için yapılmıştı ve başarılı da olmuştu. Ancak, bu operasyonların Rakka ve Menbiç’i de içine alan alanlarda da sürmesi gerekiyordu. Bu konuda Amerika ve Rusya engeli ile karşılaştık.
Bilindiği gibi gerek Amerika, gerekse Rusya PKK’nın uzantısı PYD/YPG güçlerine şemsiye oldu. Bu örgütü hem korumaya alıp,hem de silahlandırdılar.
Şimdi başa dönelim:
TSK’nın son operasyonları Amerika’da endişe yarattı. Hatta, uçaklarımızın vurduğu Suriye’deki Karaçok Dağları’nda bir Amerikalı komutan ile PYD’lilerin bölgede araştırma yaptıkları fotoğrafları da servis edildi.
ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner, “Türkiye’nin ne ABD’yle ne de IŞİD karşıtı koalisyonla uygun bir koordinasyon oluşturmadan saldırılar düzenlemesinden derinden endişeliyiz. Endişemizi Türk hükümetine doğrudan ilettik” çıkışını yaptı. “Bu hava saldırıları koalisyon tarafından onaylanmamıştır ve IŞİD’le savaşta ortak olduğumuz güçlerimizin ölümlerine yol açmıştır” vurgusu yapan Toner, Ankara’nın PKK ile endişelerinin farkında olduklarını söylerken “Ama bu tür eylemler, koalisyonun IŞİD’le mücadelesine ve sahada IŞİD’le savaşan ortaklarımıza açıkça zarar veriyor” diyerek duyulan endişeleri dışa vurmaya çalıştı.

Irak merkezi hükümeti de Amerika ağzı ile bir açıklama yapıp “Sınırlarımız içinde yapılan bu operasyonları kınıyor” dedi.

Peşmergebaşı Barzani de her zaman söylediğini yineledi ve “PKK’lıların derhal bölgeyi terk etmeleri istiyoruz” açıklamasını yaptı. Her zaman olduğu gibi Barzani’nin bu konuda samimi olduğuna inanmıyoruz.

Söylemek istediğimiz şu:

Bu operasyonların devam etmesi için öncelikle Amerika’yı aşmamız gerekiyor. Baştan bu yana bölgede PYD’yi koruma altına alan, silahlandıran ve PYD’ye karşı yapılacak operasyonlara engel olan Amerika şu anda karşımızda en büyük engel olarak görülüyor.

Operasyonlar sonrası Pentagon’un basın dairesi, “Olaydan haberimiz var, gelişmeleri takip ediyoruz. Irak’ta Şengal ve Suriye’de Derik’te gerilimi azaltmak için temaslarda bulunuyoruz” açıklaması yaptı.

Pentagon sözcüsü Laura M. Seal de TSK’nin hava harekâtından haberdar olduklarını söyleyip “Tüm komşuları, Irak’ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstermeli” dedi. Seal, “Tüm tarafların başka davranışlarda bulunmak yerine ellerindeki olanaklarla IŞİD’le savaşması gerekiyor. Koalisyon güçleri, Irak ve Suriye’de IŞİD’in sonlandırılması için mücadele vermekle beraber, tüm tarafların sahip oldukları olanaklarla IŞİD’le savaşa odaklanması gerekiyor” diye konuştu.

Bu açıklamalar, bir noktada bizim daha fazla ileriye gitmememiz gerektiği konusunda bir uyarı niteliği taşıyor.

Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan Amerika’da Başkan Trump ile görüşecek. Bu görüşmede bu konuların da enine boyuna ele alınacağını sanıyoruz. Eğer, Cumhurbaşkanı Erdoğan Trump ile görüşmelerde PKK ve PYD/YPG konularında beklediğini elde edebilirse operasyonlarda sorun kalmayacak. Aksi olursa sıkıntının büyük olacağını düşünebiliriz.

Bu nedenle önce “Amerika’yı aşabilmenin yollarını aramalıyız” diyoruz.

Önemli olan güvenliğimizdir. Türkiye’nin terör örgütlerince tehdit edildiği alanların temizlenmesidir. Her zaman olduğu gibi bu konularda atılacak her adımı sonu ne olursa olsun, nereye dayanırsa dayansın desteklediğimizin bir kez daha altını kalınca çizmek istiyoruz.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz