Bu Amerika’ dan dost olmaz !

ABD Başkanı Donald Trump, YPG’ye daha ağır silah verilmesini sağlayan planı onayladı. Pentagon’dan yapılan açıklamada yardımın Rakka Operasyonu’nun başarısını garantilemek için gönderileceği belirtildi.
ABD YPG’ye daha ağır silahlar gönderecek. Karar, ABD Başkanı Donald Trump tarafından onaylandı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan yapılan açıklamada silah desteğinin Rakka Operasyonu’nun başarısını garantilemek için gönderileceği belirtildi.
Beyaz Saray, “Güvenlik riskleri konusunda Türkiye’ye güvence veriyoruz” dedi. Kararın, ABD’de üst düzey temaslarda bulunan Türk heyetinin ziyaretinin ardından verilmesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 16 Mayıs’ta yapacağı ABD ziyareti öncesine denk gelmesi ise dikkat çekti.

Suriye Demokratik Güçleri’nin yakın zamanda Rakka’yı başarılı bir şekilde alabilecek tek güç olduğu öne sürüldü.
Suriye Demokratik Güçleri’ne verilecek silahların sınırlı şekilde dağıtılacağı, belirli görevler için verileceği ve Suriye Demokratik Güçleri arasında paylaştırılacağı ifade edildi.
Açıklamada ABD’nin Rakka kurtarılınca kentin yerel Arap güçler tarafından kontrol edilmesine tam destek verdiği de vurgulandı.
BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA
Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer da Türkiye’nin endişelerinin farkında olduklarını söyleyerek şunları ifade etti:

“Koalisyon ortağımız Türkiye’nin güvenlik endişelerini anlıyoruz. Türk halkına ve hükümetine, ABD’nin, NATO müttefikimizin ek güvenlik risklerini engellemek ve NATO müttefikimizi korumaya olan bağlılığı konusunda güvence vermek istiyoruz.”

Spicer, ABD yardımlarında Suriye Demokratik Güçleri’nin Arap unsurlarına öncelik vermeye devam edeceklerini de belirtti.

Silahların teslimine ne zaman başlanacağı henüz açıklanmadı.

Anadolu Ajansı’na konuşan bir üst düzey Pentagon yetkilisi, yardımın piyade tüfekleri, mühimmat, makineli tüfekler, zırhlı ve zırhlı olmayan araçlar ile teknik ekipmanlardan oluşacağını söyledi.

YPG’ye ağır silah yardımı yapılması önceki başkan Barack Obama döneminde de gündeme gelmiş ancak Obama, kararı yeni başkan Donald Trump’a bırakmıştı.