Manchester’ deki patlamaya Dünya’dan tepki

İngiltere’nin kuzeyindeki Manchester kentinde bulunan bir konser salonunda 22 kişinin ölümüne sebep olan terör saldırısına dünya liderlerinden tepki mesajları geldi. ABD Başkanı Trump saldırıyı gerçekleştirenlerin “günahkar kaybedenler” olduğunu söyledi. Putin, “İnsanlık dışı saldırıyı kınıyoruz” dedi.

ABD BAŞKANI TRUMP: GÜNAHKAR KAYBEDENLER

ABD Başkanı Donald Trump saldırıyı düzenleyenlerin “günahkar kaybedenler” olduklarını söyledi. ABD Başkanı Trump saldırı nedeniyle İngiltere’ye taziye dileklerini de iletti.

MERKEL: ALMANYA SİZİNLE OMUZ OMUZA

Almanya Başbakanı Angela Merkel de mesajında, “saldırının yalnızca terörle mücadelede olan kararlılığı güçlendirebileceğini” söyledi. Merkel mesajında, “Birleşik Krallık’taki insanların şunu bilmesini istiyorum. Almanya sizinle omuz omuza” dedi.

STOLTENBERG: NATO TERÖRLE MÜCADELEDE İNGİLTERE’NİN YANINDA

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de tepkisini Twitter’da dile getirdi. Stoltenberg, “barbarca” olarak tanımladığı saldırının ardından yaptığı açıklamada, “NATO’nun terörle mücadelede Birleşik Krallık’ın yanında olduğunu” belirtti.

PUTİN: İNSANLIK DIŞI SALDIRIYI KINIYORUM

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin’in resmi internet sitesinde yayımlanan mesajında, “Etik ve insanlık dışı bu saldırıyı kararlı şekilde kınıyoruz. Faillerinin hak ettikleri cezayı alacaklarına inanıyoruz” ifadesini kullandı.

Putin, terörle mücadelede İngiltere ile iş birliğini artırmaya hazır olduğunu belirterek, saldırıda ölenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifa diledi.

MACRON: BÜYÜK ÜZÜNTÜ DUYDUK

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, saldırıyı kınadığı mesajında, teröre karşı işbirliğinin artırılması gerektiğini ifade ederek, olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı dileğini iletti.

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada da Macron’un “büyük üzüntü ve korku” ile saldırıdan haberdar olduğu, Fransa’nın İngiliz hükümeti ve güvenlik güçleriyle teröre karşı mücadeleye devam edeceği bildirildi.

TRUDEAU: HARAP OLDUM

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, “Manchester’da Ariana Grande konserinde öldürülen veya yaralanan çoğu çok genç masum kurbanları duyduğumda harap oldum. Bütün Kanadalılar adına, öldürülenlerin ailelerine ve arkadaşlarına en derin taziyelerimizi gönderiyoruz. Tüm yaralılara acil şifalar diliyoruz” ifadesini kullandı.

TURNBULL: ALÇAKÇA VE KORKUNÇ

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull da, saldırıyı “alçakça” ve “korkunç” olarak nitelendirdi. Başbakan Turnbull, parlamentoda yaptığı konuşmada, Manchester Arena konser salonunda ABD’li müzisyen Ariana Grande’nin konserinin sonunda meydana gelen terör saldırısını kınadı. Turnbull, “Bu saldırı masumlara yapılmıştır. Çocukların öldürülmesinden daha acımasız bir suç yoktur” dedi.

GENTILONI: İNGİLİZ HÜKÜMETİ VE HALKININ YANINDAYIZ

İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni de, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, saldırıyı kınayarak, “İtalya, İngiliz hükümeti ve halkının yanındadır. Bizim duygularımız, Manchester’daki saldırının kurbanları ve aileleriyle birlikte” ifadesini kullandı.

İRAN’DAN SALDIRIYA KINAMA

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, yaptığı yazılı açıklamada, İngiltere’nin Manchester kentinde meydana gelen terör saldırısını kınadı. Saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Kasımi, “Terör ve şiddet kurbanı tüm ülkeler, güç birliğiyle terörle mücadele konusunda samimi bir irade ortaya koymalı” ifadesini kullandı.