“Türkiye’yi çok zor bir duruma sokuyoruz.”

ABD’nin YPG’yi silahlandırma kararının ‘Türk-Amerikan ilişkilerinde on yıllarca yankılanacağı’ ve ‘Türkiye’yi çok zor bir duruma soktuğu’ savunuldu.

Kararı New York Times’e değerlendiren eski Pentagon yetkilisi Andrew Exum şunları söyledi: “Amerikan askerlerini sahaya sürmek zorunda kalmamak için bu karar muhtemelen gerekliydi. Öte yandan, Türk devletine karşı on yıllardır isyan yürüten bir bir terörist örgütle (PKK’yı kastediyor) yakın bağlantılı bir grubun silahlandırılmasını öngören bu karar kuvvetle muhtemel ki ABD’nin Türkiye’yle ilişkilerinde önümüzdeki on yıllar boyunca yankılanacak.”

ABD’nin eski Ankara büyükelçisi James F. Jeffrey de kararın Türk-Amerikan ilişkilerindeki gerginliği artıracağı görüşünde: “Türkiye’yi çok zor bir duruma sokuyoruz.”

Ne olmuştu?

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’deki Kürtlere silah verilmesini öngören kararı onaylamıştı. Yardımın hafif silahlar, mühimmat, makineli tüfek, zırhlı araçlar ve istihkam malzemesinden oluşacağı belirtilmiş, takvim açıklanmamıştı.

Ankara’dan gelen ilk tepkilerde ‘yanlıştan dönülmesi’ istenmiş, YPG’nin ‘eline geçen her silahın Türkiye’ye yönelik tehdit’ oluşturduğu belirtilmişti.