5 YENİ “ÇANKAYA EVİ” GELİYOR

5 YENİ “ÇANKAYA EVİ” GELİYOR

Çankaya Belediyesi, vatandaşların sosyal ve kültürel yaşama katılımını sağlamak amacıyla hizmet verdiği Çankaya Evlerine yenilerini ekliyor.
Var olan 22 Çankaya Evi’yle bu yıl 20 binden fazla vatandaşa hizmet veren Çankaya Belediyesi, yeni dönemde Bilkent, Mutlukent, Esat, ORAN ve 100. Yıl’da 5 yeni Çankaya Evi’ni hizmete açmaya hazırlanıyor.

Çankaya Belediyesi, vatandaşların hobi ve meslek edinme kurslarına kolayca ulaşabildiği Çankaya Evleri’ne yenilerini ekliyor. Halihazırda 22 Çankaya Evi ile bu yıl 20 bini aşkın vatandaşa hizmet veren Belediye, temelini geçtiğimiz aylarda attığı ve yeni dönemde hizmete girecek 5 yeni Çankaya Evi’nin inşaatında çalışmaları sürdürüyor.
Çankaya Belediyesi, 2016 yılının son üç ayındaki yatırım programı kapsamında temelini attığı Oran Çankaya Evi ve 100. Yıl Çankaya Evleri’nin yanı sıra 2017’de Esat, Mutlukent ve Bilkent Çamlık Çankaya Evlerinin de inşaatına başladı. Yapımı süren 5 yeni Çankaya Evi ile birlikte 27 Çankaya Evi ile Çankayalılara hizmet verecek olan Belediye, buralardan yararlanacak kişi sayısını 5 bin daha artırmayı hedefliyor.

“ÇANKAYALILARIN EVİ, HALKIN EVLERİ”
Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in “21. yüzyılın halkevleri” olarak nitelendirdiği Çankaya Evleri, özellikle semtlerde kolay ulaşılabilir olması sebebiyle bölge sakinlerinden büyük ilgi görüyor. Halkın kişisel ilgi alanlarında kendini geliştirebileceği, meslek edindirme kurslarına katılabileceği Çankaya Evlerinin önemli bir fırsat ve hizmet sunduğunu dile getiren Alper Taşdelen, “5 yeni Çankaya Evimizin inşaatı hızla devam ediyor. Buralar Çankayalıların evi, halkın evi. Vatandaşlarımız istekleri ve ilgileri doğrultusunda Çankaya Evlerinden istedikleri gibi yararlanabilirler. Hem çocuklarımıza hem anne babalarına hem de büyükanne ve büyükbabalara aynı anda hizmet verebilen Çankaya Evlerimizin kapıları genç arkadaşlarımıza da açık. Gençlerimiz buralarda kütüphaneden faydalanıp derslerine çalışabilirler. Biz bu evleri her yaş grubuna göre tasarladık. Daha büyük kapasitede planladığımız yeni Çankaya Evlerimiz de hizmete girdiğinde 25 bin Çankayalıya bu hizmetleri sunmuş olacağız” dedi. Tüm Çankayalıların, Çankaya Evlerinden kolaylıkla ve ücretsiz yararlanabildiğini de sözlerine ekleyen Taşdelen, “Burası sizin eviniz” dedi.

BİLKENT ÇAMLIK ÇANKAYA EVİ
Yaptığı yatırımlarla göz dolduran Çankaya Belediyesi, geçtiğimiz ay Bilkent Çankaya Evi’nin de temelini attı. Bünyesinde bulundurduğu 124 mahalle ile Türkiye’nin en büyük belediyesi konumunda bulunan Çankaya Belediyesi modern binası, çocuk oyun odası, hobi ve kişisel gelişim kursları ve çok amaçlı salonun yer aldığı Bilkent Çankaya Evi’yle önemli bir ihtiyacı karşılayacak.

ESAT ÇANKAYA EVİ
7 mahalleye hizmet verecek Esat Çankaya Evi, 3 katlı yapıdan oluşacak. Engelli vatandaşların kullanımına da uygun bir şekilde planlanan Çankaya Evi’nde çok amaçlı salon, derslikler ve yaşlı vatandaşların sohbet ederek vakit geçirebileceği Baharevi yer alacak.

MUTLUKENT ÇANKAYA EVİ
Mahalle halkının sosyal ve kültürel hayata katılımı ve birtakım becerilerle donatılması amacıyla oluşturulan hizmet birimlerinden biri olacak Mutlukent Çankaya Evi’nin, 3 ay içerisinde tamamlanması planlanıyor. 2017-2018 yılı itibariyle bölge halkına hizmet verecek Mutlukent Çankaya Evi diğerlerinde olduğu gibi birçok kursa ev sahipliği yapacak. İçerisinde çocuk oyun odası, kurs atölyesi, spor salonu, çok amaçlı salonu ve Baharevi’nin bulunacağı yapı, 410 metrekarelik alana inşa ediliyor. Aktivite ve kurs planlaması ise mahalle halkının taleplerine göre belirlenecek.

ORAN ÇANKAYA EVİ
Çankaya Belediyesi Oran Mahallesi’nde en büyük Çankaya Evi olarak hizmet verecek ve 2 bodrum kat ile zemin katla birlikte 7 kattan oluşacak Oran Çankaya Evi’nin inşasını hızla tamamlıyor. 4 bin 278 metrekare alana kurulacak ve 7 kattan oluşacak Oran Çankaya Evi’nde 305 kişilik konferans ve çok amaçlı salon, çocuk oyun odası, etüt merkezi, derslikler, atölyeler ve sergi amaçlı fuaye bulunacak. Engelliler düşünülerek planlanan ve her yaştan Çankayalıya hitap edecek Oran Çankaya Evi, bölgeye yeni bir soluk getirecek.

100. YIL ÇANKAYA EVİ
Modern binası ile dikkat çeken 100. Yıl Çankaya Evi’nde; çocuk oyun odası, hobi ve kişisel gelişim kursları, spor alanı, çok amaçlı salonu, öğrenciler için kütüphane, derslik ve çamaşır yıkama makineleri olacak. Kasım ayında hizmete girmesi planlanan ev üç katlı ve bin 635 metrekare kullanım alanı bulanacak yeni Çankaya Evi, yaşlılar için Baharevi, etüt merkezi ve atölyeleri ile de her yaştan vatandaşa hizmet verecek.

100 FARKLI DALDA KURSLAR VERİLİYOR
Resim, dikiş, yabancı dil, bilgisayar gibi hobiden meslek edindirmeye kadar yaklaşık 100 farklı dalda hizmet verilen Çankaya Evlerinde vatandaşların sosyalleşmesine de olanak sağlanıyor.
‘Masal ve Oyun Odaları’nda çocukların eğlenerek öğrendiği, etüt merkezlerinde öğrencilerin ders çalışabildiği Çankaya Evlerinde, yaşlılar için film izleme, spor yapma, kitap-gazete okuma gibi alanların bulunduğu Baharevleri de yer alıyor.