“İsrail, Barzani için çalışıyor…”

“İsrail, Barzani için

çalışıyor…”

Necdet Buluz

Kuzey Irak’ta Peşmergebaşı Barzani’nin bir oldu-bitti ile referandum yapıp Kerkük’ü yutmaya çalışması ve Merkezi Irak Hükümeti’nden ayrılıp özerk bir yapıya kavuşması için attığı adımlara karşı tepkiler çığ gibi büyüyor. Türk ve Türkiye düşmanı Barzani’nin bu tepkiler karşısında geri adım atıp atmayacağını da bekleyip göreceğiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barzani’nin referandum kararı karşısında net tutumunu dile getirdi ve “Kuzey Irak’ın bağımsızlığıyla ilgili bir adım atmak, Irak’ın toprak bütünlüğüne bir tehdittir ve yanlış bir adımdır. Bu kritik süreçte, böyle bir adım atılması kimsenin yararına değildir” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Barzani’ye daha sert çıkış yapıyor ve doğrusunu da yaptığına inanıyoruz. Çünkü, Barzani’ye kendi dilinden konuşmak gerekiyor. Eline fırsat geçtiğinde Barzani’nin ne gibi hainlikler yapacağını tahmin edebiliyoruz.

“Barzani, 25 Eylül’de bağımsızlık referandumu yapacakmış. Türkmen yurtlarına göz dikmiş. Kürdistan kurulup coğrafyalar deprem geçirecekmiş. Bunların hepsi fasa fisodur, fuzuli ve bayat laf enflasyonudur. Aç tavuk kendini darı ambarında sanacaktır. Haklı olarak Irak’ın toprak bütünlüğünü savunan Türkiye Cumhuriyeti kapısının önünde kaçak bina dikmeye, çadır kurmaya, gecekondu yapmaya kalkışanları hizaya getirip Aybüke ve tüm şehitlerimizin emanetini korumaya hem görevli, hem mecbur, hem de buna kudretlidir. Barzani ateşle oynamaya meraklı ve bunda ısrar ediyorsa, cayır cayır yanmasının önünü açmak, hatta bunu çabuklaştırmak Türk devletinin beka ve haysiyet meselesidir. Erbil oradaysa Ankara burada, fitne oradaysa faziletli millet iradesi ayaktadır. Büyük bir tarih damarının beslediği Türk milleti, yaslandığı derin köklerin ebedi güvencesine sahiptir. Ve şirret komplo bozulacaktır. Hiçbir küresel senaryo, çağın hiçbir art niyetli projesi Türk milletinin tarihsel köklerine, dallarına ve budaklarına zarar veremeyecektir Bedel neyse bunu ödemeye hazır kahramanlar tetikte beklemektedir. Biz Aybüke’ye, hürmet ve minnetle yad ettiğimiz tüm kahraman şehitlerimize mahcup olmayacağız.”

25 Eylül’de yapılması planlanan bağımsızlık referandumuna Türkiye ve İran’den gelen sert tepkiler üzerine Barzani’nin bu arayışa girdiği haberleri geliyor. Barzani’nin Türkiye ve İran’ın bağımsızlık referandumunu engellemek amacıyla bölgeye askeri harekat düzenleme ihtimaline karşı uluslararası yardım çağrısında bulunduğu iddia ediliyor. Özetle Barzani, kolay pes etmeyecek ve referandumda ısrarcı olacak gibi görünüyor.

Nitekim Barzani’nin referandum kararını değerlendiren Amerika’dan destek gelmesi ve Barzani’ye destek çıkılmış olması küçümsenmesin. Daha açıkçası, Barzani böyle bir işe kalkışırken mutlaka Amerika’nın da onayını almış olacaktır. Aynı şekilde İsrail’in de Barzani’nin yanında yer aldığı şu haberle daha da pekişmiş olmuyor m?

Zaten referandum kararı öncesi Kuzey Irak’ta üst düzey bir Amerikan heyetinin Barzani ile önemli toplantılar yapıp bazı konularda kararlar aldığına dair haberler ortaya çıkmıştı.

İsrail’de iktidarı elinde bulunduran Likud Partisi’nin ikinci ismi olarak bilinen eski bakan Gideon Saar, The Jerusalem Post’e verdiği demeçte “Kürtler İsrail’in esas stratejik müttefikleridir, İsrail devleti Bağımsız bir Kürdistan için çaba içerisinde olmalı ve ABD’yi de Bağımsız Kürdistan devletinin kurulması yönündeki çabalara destek vermesi ve bağımsızlığını tanıması için ikna edilmelidir” dedi.

Zaten, Irak’ın işgalinden sonra Kuzey Irak’a yerleşen İsrail sivil toplum örgütleri ve uzmanları bugüne kadar Barzani’ye her türlü desteği verdiler, bu Türk ve Türkiye düşmanının yanında yer aldılar.

İsrail’in güvenliği açısından da bölgede Bağımsız bir Kürt Devleti’nin kurulması gündemden düşmüyor. İran ile İsrail arasında bir tampon bölge olarak bu suni devletin düşünüldüğünü artık bilmeyen kalmadı. Barzani de bundan destek alarak ayağa kalkıp, bağımsızlık naraları atmaya başladı.

Söylemek istediğimiz şudur:

Bugüne kadar müttefik olarak gördüğümüz, Türkiye’ye geldiğinde ayaklarının altına kırmızı halılar serdiğimiz Barzani, fırsat bulduğunda Türkiye’yi bile satabilmektedir.

Bugüne kadar Kuzey Irak’ta PKK’ya destek veren, yeri geldiğinde “Türkiye’ye bir Kürt kedi bile iade etmem” diyen Barzani’den başkası mıydı? Biz, bu adamı yeni tanımıyoruz ki.

Bütün bu gelişmeleri değerlendirerek, Barzani’ye karşı önlemleri şimdiden almak, sadece açıklamalarla yetinmemek gerektiğini düşünüyoruz.

Yarın Kuzey Irak’ta bir oldu-bitti ile karşı karşıya kaldığımızda iş işten geçmiş olabilir.

Necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz