Amerika’nın işi silah satmak…

Amerika’nın işi silah satmak…

Necdet Buluz

Özellikle Ortadoğu ve Körfez’deki kriz bize şu gerçeği bir kez daha gösterdi:

Amerika, suni düşman yaratıyor. İslam ülkelerini birbirine düşürüp silah satıyor. Genelde zengin Arapları da silahlandırarak kasasını dolduruyor. Sürekli ekonomik kriz yaşayan Amerika’nın bu sayede bu krizleri fazla yıpranmadan da atlatıldığını gözlemliyoruz.

Çok uzaklara gitmeye gerek yok. Irak’ın işgalinden bu yana Suriye’deki iç savaş, IŞİD terör örgütünün ortaya çıkması, Körfez’deki Katar krizini analiz edecek olursak bu gerçekleri daha yakından görmüş oluruz.

Dilerseniz Katar krizine kısaca göa atalım:

1- ABD Başkanı Donald Trump 21 Mayıs’ta ziyaret ettiği Suudi Arabistan’da 55 İslam ülkesinden temsilcinin katıldığı toplantıda İran’ı hedef aldı ve Müslümanları teröre karşı mücadeleye çağırdı

2- Trump Suudi Arabistan ziyareti sırasında bu ülke ile 380 milyar dolarlık anlaşma yaptı.

3- 24 Mayıs’ta Katar’ın resmi haber ajansından İran’a destek veren ve sonradan korsan olduğu ifade edilen Katar lideri El Sani’ye ait açıklama yayınlandı.

4- Suudi Arabistan, Mısır, BAE ve Bahreyn 5 Haziran’da Katar’a yaptırım kararı aldı.

5- ABD Başkanı Trump yaptırımlara destek verdi. Trump 8 Haziran’daki açıklamasında “Katar, çok üst düzeyde teröre destek vermektedir. Terörizmin finansmanını durdurmalıyız. Görüşmelerimiz sonrasında Katar’a terörün finansmanını sona erdirmesi için çağrıda bulunmaya karar verdik” dedi.

6- Katar yaptırımlardan kurtulmak için George Bush döneminde 2001 ile 2005 yılları arasında ABD Adalet Bakanlığı görevini yürüten John Ashcroft’un hukuk firması ile anlaşmaya vardı.

7- Katar ile ABD arasında 12 milyar dolarlık savaş uçağı alımı anlaşması yapıldı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, “Anlaşma Katar’ın savunmasına muazzam bir yetenek katacak ve ABD ile Katar arasındaki karşılıklı güvenliğe yönelik iş birliğini artıracak” açıklaması yapıldı.

8- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, “Körfez ülkelerinin Katar hakkındaki iddialarının detaylarını henüz kamuoyu ile paylaşmamasına karşı şaşırmış durumdayız. Bu zaman dilimi arttıkça Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin yaptıkları karşısında şüpheler artıyor” dedi.

9- ABD ve Katar, terör ve terör finansmanıyla mücadele konusunda bir mutabakat muhtırası imzaladı.

10- ABD Katar krizini çıkaran siber saldırının BAE tarafından yapıldığını açıkladı.

Özetle, Amerika Arapları da birbirine düşürüp, silah sanayini tam kapasite çalıştırıyor. Tarafları da silahlandırarak haraca bağlıyor. “Karıştır-yönet” taktiği ile de belirlenen hedeflere ulaşıyor.
Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn’i teröre destek verdiği iddiasıyla Katar’a karşı kışkırtan ABD, bölgeki yeni karışıklıktan nemalanıyor. Körfez ülkelerini birbirine düşüren ABD kaosu daha da derinleştirmek için her türlü yolu deniyor. Bu politikanın son örneği Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) üzerinden geldi.

Washington Post’a konuşan ABD istihbaratından yetkililer, Katar krizinin başlamasına neden olan Katar Emiri’nin İran ve Hamas’ı övdüğü açıklamaların arkasında BAE’nin olduğunu öne sürdü.

Daha açık bir ifade ile BEA hedefe oturtulmaya çalışılıyor.

Bütün bu gelişmeler ABD Başkanı Donald Trump’ın ajandasında sıranın Birleşik Arap Emirlikleri’ne geldiğini gösteriyor. Suud ile rekor tutarda silah anlaşması yapan ABD, krizden sonra Katar’dan da 12 milyar dolar kazanç sağladı.

Öyle görünüyor ki şimdi sıra BAE’ye geldi. Uzmanlara göre Trump’ın BAE’den alacağı haraç tutarı 20 milyar doları bulabilir. Kişi başına düşen milli geliri 49 bin dolar olan BAE’nin nüfusu 9 milyon.

Amerikalı istihbarat yetkililerinin iddiasına göre Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad el Sani’nin, Katar resmi haber ajansı ve sosyal medya hesaplarında yer alan “yalan açıklamalarının” siber saldırı yoluyla sitelere konulmasını BAE organize etti. ABD’li istihbarat kurumlarının yaptığı yeni analizler sonucunda, 23 Mayıs’ta BAE hükümetinin üst düzey görevlilerinin planı ve uygulamasını tartıştığı da iddia edildi.

Konu çok karmaşık ve üstelik de düşündürücü. Konu ile ilgili yazmayı sürdüreceğiz.
necdetbuluz@gmail.com
www.facebook/necdet.buluz