Amerika ile ilişkilerimiz yol ayırımında…

Amerika ile ilişkilerimiz

yol ayırımında…

Necdet Buluz

Türkiye ile Amerika ilişkileri her geçen gün gerginleşerek daha da çıkmaza giriyor. Başkan Trump’un ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararından sonra bu ilişkiler daha da sıkıntılı bir döneme girdi.

Özellikle Amerika’nın Suriye’deki terör örgütlerini silahlandırarak Türkiye’ye karşı tehdit oluşturmasına neden olacak adımları atması daha önce iki ülke ilişkilerine gölge düşürmüştü. ABD’li yetkililer bu konuda “Artık PYD’ye silah verilmeyecek, verilenler de toplanacak” demelerine rağmen tam tersi hareket ederek bu örgütleri silahlandırmayı sürdürüyor.

Bütün bu gelişmeler Türkiye ile Amerika ilişkilerini yol ayırımına taşıdı.

Suriye’de PKK’lı teröristlere binlerce TIR silah gönderen, IŞİD’ı kurup işgal için kullanan, Afganistan’da El Kaide’yi yaratan ABD, Türkiye’yi radikal örgütleri desteklemekle suçlamaya başladı. Özetle, Türkiye’yi teröre destek veren ülke olarak görüyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı General H. R. McMaster, “Radikal İslam”ın, hayır kurumları, medreseler ve diğer sosyal organizasyonlar aracılığıyla yükseldiğini öne sürdü.

Müslüman Kardeşler konusundaki bir soru üzerine, on yıllar önce Suudi Arabistan’ın bu tip örgütlere destek verdiğini söyleyen McMaster, bugün bu rolün Katar ve Türkiye tarafından üstlenildiğini öne sürdü. Türkiye’nin Batı’dan uzaklaştığını iddia etti.

Müslüman Kardeşler örgütü Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu tarafından terör örgütü listesine alınmış ancak konu, Temsilciler Meclisi ve Senato’da görüşülmemişti.

Öte yandan, ABD’li General Çin ve Rusya’nın ABD’nin çıkarlarına küresel tehdit oluşturduğunu belirtti. Moskova’nın ABD’nin müttefiklerini kendi tarafına çekmeye çalıştığını savundu.

“Rusya yepyeni bir savaş yürütüyor” diyen McMaster, İran ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti için “haydut devlet” ifadelerini kullandı. Açıklamaya Rusya’dan yanıt gecikmedi. Kremlin’den yapılan açıklamada “suçlamaların hiçbir dayanağı yok” denildi..

Bu açıklamadan sonra Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada McMaster’in açıklamalarını yumuşatmaya yönelik açıklama geldi. Türkiye ile terörle mücadelede ortak harekete devam edileceği vurgulandı. Ancak, Amerika’lılıarın Türkiye düşmanlığının izlerinin silinmesi mümkün görünmüyor.

Şu konuyu hep vurguladık, bugün yineleyelim:

Başkan Trump ile Pentagon farklı düşünüyor ve çelişkili açıklamalar yapıyor. Aslında askerler daha sert ve dış politikada belirleyici oluyor. Trump’un iş başına geçtiğinden bu yana bu politikalarda bir değişikliği göremedik.

Amerika, Başkanları da değişmiş olsa bile, her dönemde kendi çıkarlarını ön planda tutuyor. Bundan da hiçbir şekilde taviz vermiyorlar. Başkan Trump, geçenlerde yaptığı açıklamada Amerika’nın çıkarlarını her şeyin üstünde gördüklerini bir kez daha açıklamıştı.

Trump’ın yeni doktrini dört maddeden oluşuyor.

Bunlar; ABD devletini ve halkını korumak, Amerikan refah seviyesini arttırmak, barışı güç kullanarak korumak ve ABD’nin nüfuzunu arttırmak olarak özetleniyor.

Hüseyin Vodinalı Aydınlık’taki köşesinde “ABD Türkiye’ye savaş açtı” başlıklı yazısında son gelişmeleri nasıl değerlendiriyor, yazısının sonunu birlikte okuyalım:

“Türkiye ile İran’ı bölgede bir kader birliği bekliyor.

Rusya ve Çin ile de benzer bir durum var.

Kafkasya’da Gürcistan, Doğu Avrupa’da Ukrayna üzerinden Rusya’ya, Myanmar ve Afganistan üzerinden de Çin’e karşı terör dalgası planlanıyor.

Ancak tüm bu ülkelerin içinde ABD’nin en etkili ve can yakabileceği olanı Türkiye.

Çünkü çok yakın zamana kadar “yarı sömürgesi” konumundaki bir ülkenin elinden çıkması ve tüm hesaplarını bozması ABD’yi fazlasıyla öfkelendiriyor.

Bir de tabii, FETÖ’ye karşı ne kadar operasyon yapılırsa yapılsın, halen pek çok ajanı aktif durumda.

Siyasetten basına, askeriyeden istihbarata kadar.

Bu alanlarda alınmayan her önlem, ülke güvenliğinde büyük zafiyetlere yol açacaktır.”

Özetleyecek olursak, bölgemizde bizi ve diğer bazı ülkeleri sarsabilecek yeni gelişmeler gündeme bomba gibi düşebilir. Önlemleri şimdiden almak ve dış politikamıza yeni yön vermek durumundayız.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz