”ABD tavrını netleştirmelidir”

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “ABD’nin teröre karşı çok açık ve net tavır takınmasını istiyoruz. Teröre karşı ortak mücadele etmek gerekiyor” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

“SINIRLARIMIZDA TERÖR ÖRGÜTLERİNİN YUVALANMASINI İSTEMİYORUZ”

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından, karşılıklı birbirini tekzip eden açıklamalar geldi. Operasyonun (Zeytin Dalı Harekatı) devam ettiği bu süreçte neler söylersiniz?” sorusunu Kılıçdaroğlu, şu şekilde yanıtladı:

“Sınırlarımızda asla ve asla terör örgütlerinin yuvalanmasını istemiyoruz. Hiçbir devlet istemez. Biz, demokrasiyi, insan haklarını savunuyoruz ama bu şu anlama gelmemeli, ‘Efendim işte demokrasiyi savunduk, bizim sınırlarımıza terör unsurları gelsin konuşlansınlar.’ Hayır, asla izin vermeyiz, doğru bulmayız.”

“ORDUMUZ GÜZEL MÜCADELE VERİYOR”

“Ordumuz bu konuda gerçekten de güzel bir mücadele veriyor. Büyük bir toplumsal destek var” diyen Kılıçdaroğlu, terörden en çok zararı 30-35 yıldır Türkiye’nin gördüğünü, gencecik çocuklar, kadınlar, anneler ve yaşlıların katledildiğini vurguladı.

“EN İYİSİ KONUŞMALARI BANT OLARAK YAYINLASINLAR”

Kemal Kılıçdaroğlu, teröre karşı mücadele etmenin sadece Türkiye’nin değil, insanlığın ortak görevi olduğunun altını çizerek, Erdoğan ile Trump’ın yaptığı telefon görüşmesine ilişkin şunları kaydetti:

“En iyisi konuşmaları bant olarak yayınlasınlar, böylece bütün gerçekler ortaya çıkmış olsun. Biz, Türkiye’nin yaptığı açıklamaları değerli buluyoruz. ABD’nin teröre karşı çok açık ve net tavır takınmasını istiyoruz. Terör, bölgede büyük sorunlar yaratıyor. Sadece Türkiye açısından değil, Suriye, Irak, Fransa, İngiltere, ABD açısından da terör her zaman sorun yaratmıştır ve bu ülkelerde de terör pek çok insanın hayatına mal olmuştur. Dolayısıyla teröre karşı ortak mücadele etmek gerekiyor. Türkiye’nin teröre karşı verdiği mücadeleye de herkesin destek vermesi gerekir.”

“YÖNETİCİLER SEÇİMLE GELİR, ATAMAYLA DEĞİL”

“Yargıçlar Sendikası eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da CHP Genel Başkanlığı’na aday olacağını açıkladı. Bu konudaki düşünceniz nedir? Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin ‘Kendime mankafa dedirtmezdim’ sözünü nasıl değerlendiriyorsunuz?” soruları üzerine ise Kılıçdaroğlu, “CHP’nin özelliği, yöneticilerinin seçimle gelmiş olması, atamayla değil. Biz, demokrasiyi savunuyoruz. Elbette genel başkanlığa da, il başkalığına da, ilçe başkanlığına da değişik adaylar çıkar. Kuralı vardır, adaylar çıkar, demokratik yollarla yarışırız, birisi başkan olur, sonra herkes ona destek verir. Bizim temel kuralımız budur” dedi.