Ankara’dan İTİDAL çağrısı

Milli Savunma Bakanı Canikli: ABD saldırırsa Rusya altında kalmaz. Bir kıvılcım bölgenin infilakıyla sonuçlanır. Türkiye olarak itidalli olmaya çağırıyoruz
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, 24 TV’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.
ABD ile Rusya arasında Suriye konusunda yaşanan gerilime ilişkin konuşan Bakan Canikli, “Saldırı olursa Rusya bunun altında kalmaz” dedi.
Canikli şunları söyledi:
“Suriye’de çok fazla aktör var. Menfaatleri birbiriyle çatışan çok fazla güç var. Dar bir alan ve buna benzer her türlü çatışma ortamı oluşabilir tetikleyebilir. Uluslararası ilişkilerde belli bir noktadan sonra rasyonalite kaybolur. Bir noktadan sonra mantıklı düşünme ortadan kaybolur ve bu doğrultuda savaş çıkar. Rusya’nın desteklediği güçlere ya da ABD’nin desteklediği güçler tarafından saldırı gerçekleşmişse Rusya’nın ve bunun desteklediklerinin bunun altında kalmaması gerekir. Kalırsa gücünü kaybeder. Bu nedenle ciddi çatışmalar çıkar. Bu tehlike uzun zamandır var ve bundan sonra da devam edecek. Bir kıvılcım bir ateş bütün bölgenin infilaki ile sonuçlanacak çatışmanın önünü açabilir. Dolayısıyla biz Türkiye olarak önce itidalli, ölçülü olmaya çağırıyoruz tarafları ve ayrıca rejimi, terör örgütlerini desteklemekten vazgeçmeleri çağrısı yapıyoruz.
TERÖR BİTMEDEN ÇEKİLEMEYİZ
Biz doğru yerdeyiz biz güçlüyüz. Bölgenin egemenliğini tehdit eden bir unsur var terör örgütü var orada. Biz müdafaa çerçevesinde yapıyoruz bunu. Terörü ortadan kaldırmak ülkemizin güvenliğini tehdit eden terörü bertaraf etmek için adım atıyoruz ve biz doğru yerdeyiz. Sınırlarımızı korumak için oradayız. Hiç kimse bize bu anlamda yaptığımız operasyonların meşruiyetiyle ilgili problemden bahsedemez. Diğer ülkelerin durdukları yer problemli sıkıntılı. Onlar da pozisyonlarını değiştirirse sorun kalmaz. Biz niye Afrin’deyiz terörü ortadan kaldırmak için. Ülkemize yönelik risk ve tehdit devam ederse biz orada bulunmaya mecburuz. Ülkemizin güneyindeki Suriye sınırındaki ülkemize yönelik tehdit olan bütün terör unsurları bertaraf edilmeden biz oralardan çekilemeyiz. Terörü kaynağında kurutmak zorundayız.
MÜNBİÇ’TE DİPLOMASİYLE OLMAZSA…
Türkiye’nin egemenliğini hedef alan terör unsurları nerede olursa orası bizim için hedeftir. Bizim hedefimiz bütün bu terör unsurlarını oradan göndermek ve temizlemek. Biz ABD ile terör unsurlarını Münbiç ve Fırat’ın doğusundan gönderileceğine inanıyoruz ve bunun için mücadele veriyoruz. Bütün yöntemler masada. Her an gelebiliriz. Bu önemli bir tanımlamadır. Tercihimiz her zaman önceliğimiz görüşerek diplomasinin araçları kullanılarak bunun ortadan kaldırılması. Sonuna kadar da bunu deneyeceğiz. Elbette eğer o noktada sonuç alamazsak biz topraklarımızı tabii ki toprak bütünlüğümüzü korumak zorundayız.