SAİT YARDIMCI

ÇİN İLE 100 MİLYON DOLARLIK FİLM ANLAŞMASI YAPILDI…

Türkiye Film Komisyonu Derneği Başkanı Sait Yardımcı;

ÇİN İLE 100 MİLYON DOLARLIK

FİLM ANLAŞMASI YAPILDI…

Çin’in sinema sektöründe önemli bir yer tutan ve bu yıl 5’ncisi düzenlenen “İpek Yolu Film Festivali” (Silk Road Film Fest) yapılan etkinliklerle sona erdi.

Ülkenin güney doğusundaki Fujian eyaletinde yapılan festivale, ev sahibi Çin dışında, Türkiye, Kanada, Gürcistan, Sırbistan, Hırvatistan, Pakistan, Hindistan, Malezya ve Almanya’dan 10 ülke temsilcileri katıldı. Festivalde ülkemizi, Türkiye Film Komisyonu Derneği Başkanı Sait Yardımcı temsil etti. Yardımcı, festival sonunda yaptığı açıklamada “Çinli filmcilerin Türk meslektaşları ile işbirliği yapmaları için iki ülke arasında 100 Milyon dolarlık ortak yapım anlaşması imzalandık” dedi.

İpek yolu film Festivali’nde bu yıl Türkiye‘nin büyük sükse yaptığını vurgulayan Sait Yardımcı, festival Direktörü ChenZhi-Heng başkanlığında yapılan toplantılarda, farklı ülkelerden davet edilen kişilere film endüstrisindeki gidişatılar ve mevcut durumların konuşulduğunu söyledi.

Yardımcı kendisinin yaptığı sunumda da Türk film endüstrisini anlattığını belirterek şunları söyledi:

“Konuşmamda Türkiye ile Çin arasındaki olası, işbirliği kapsamındaki projeleri anlattım. Ülkemizin ipek Yolu’nun önemli bir bölümünde olmasının önemine değindim. Özellikle başta Gaziantep olmak üzere Urfa ve Mardin gibi illerimizin yabancı film yapımcıları için çok ilginç ve egzotik bir film platosu olduğunu anlattım. Yaptığın slayt gösterileri ile bunu pekiştirdim. Çinli yetkililer anlattıklarım ile çok ilgilendiler. Özellikle (Çin Film Derneği Başkanı MıaoXiaotian, Çin Film Şirketler Grubu Başkan Yardımcısı JıangPing ile özel toplantı yaptım. İki ülkenin film endüstrileri arasında işbirliğine yönelik somut eylemleri konuştuk. Ertesi gün de işbirliği anlaşması imzaladık. Buna göre Çinli yetkililer, Türkiye ile çok taraflı film işbirliği için karşılıklı politikaları oluşturmak, ortak film yapımları için girişimde bulunmak, çok taraflı film ticaretinin ve pazarının tanıtımını arttırmak, iletişim platformunu harekete geçirmek gibi ara başlıklarla çalışmalara ağırlık vermeyi taahhüt etti. Bu ülkemiz film sektörü açısından çok olumlu”(Necdet BULUZ)

4 Ek

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *