erdogan_wf1

Erdoğan:AB için 81 milyona gideriz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik müzakerelerinin devamı konusunda referandum düzenlenebileceğini söyledi.

TRT World Forum’un kapanış oturumunda soruları yanıtlayan Erdoğan, AB’nin ‘sona yaklaştığına dair’ işaretler gördüğünü dile getirirken, “Bir an önce yaklaşılsa da, biz de istikametimizi çizsek diye düşünüyorum” dedi.

Erdoğan şöyle devam etti: “Sene 1963, sene 2018 hala bizi oyalıyorlar. Böyle bir zulüm olmaz ya. Bizim AB’ye katacağımız çok şey var. Onların da bize katacağı çok şey olabilir ama böyle giderse, bu mantıkla giderse bize düşen de herhalde 81 milyona gitmek, 81 milyon ne karar veriyor ona bakmak” dedi.

Avrupa ülkelerinde ‘bir sene içinde iki-üç referandum sıkıştırıldığını’ söyleyen Erdoğan, referandumlara alışılması gerektiğini, bunun yeni sistemin getirdiği (cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi) bir şey olduğunu ifade etti.

Oturumda soruları yanıtlayan Erdoğan, “BM, adalet arayışına hala cevap oluşturamamıştır” dedi.

‘Beş daimi üye dönemi geçti’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM’de beş daimi üye dönemi geçtiğinin altını çizerek şöyle devam etti: “Niye? Bu, İkinci Dünya Savaşı’nın şartlarıydı, artık aynı şartları yaşamıyoruz, yeni bir dönüşüm, yeni bir değişime artık gitme zamanıdır.”

‘Alınan kararların BM’de uygulanabilirliği yok’
İsrail-filistin meselesinin hala çözüme kavuşmadığı belirten Erdoğan, “Bir İsrail meselesi, bir Filistin meselesi çözüme kavuşabiliyor mu? Kavuşamıyor. Niye? Çünkü İsrail’in aleyhinde alınmış bunca kararlar var BM’de, bu kararların hiçbirinin uygulanabilirliği yok. Niye? İsrail kabul etmedikten sonra, ona uymadıktan sonra kalkıp da kimse burada bir şey söylemiyor veya söyleyemiyor. Niye? Beş tane daimi üye ver. Bu beş daimi üyenin bir tanesi ‘Hayır’ diyorsa mesele bitmiştir” diye konuştu.

‘Beş üyenin dudakları arasında adalet tesis edilemez’
BM’de şu anda 193 ülke olduğunu ve ülkelerin dönüşümlü olarak daimi üye sıfatı kazanması gerektiği söyleyen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: “Dünyada Birleşmiş Milletler’de şu anda 193 üye var ve bu 193 üyenin de içinde yer alacağı dönüşümlü olarak daimi üye sıfatını kazanacağı bir Birleşmiş Milletler’in oluşması gerekiyor. Eğer bu oluşmazsa beş tane üyenin dudakları arasında bu dünyada adalet tesis edilemez, bu mümkün değil.”

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yedi kıtanın yer aldığı bir Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi; bunu bizim başarmamız lazım.”

ABD tarafından Suriye’deki terör örgütlerine 19 bin TIR silah ve mühimmat gönderildiğini anımsatan Erdoğan, şunları söyledi: “Suriye’de 19 bin TIR silah, mühimmat, araç gereç oradaki terör örgütlerine getiriliyor. Kim tarafından? Amerika tarafından… Ne zamanki Suriye halkı seçimlerini yapar, seçimlerini yaptıktan sonra biz Suriye’yi sahiplerine terk eder oradan ayrılırız.”

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *