2018_11_21_Kadın ve Aile_Şiddete Karşı Farkındalık_Işıl Yücesoy Söyleşis...

IŞIL YÜCESOY ŞARKILARI EŞLİĞİNDE KADIN DAYANIŞMASI

IŞIL YÜCESOY ŞARKILARI EŞLİĞİNDE KADIN DAYANIŞMASI

Çankaya Belediyesi “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” etkinlikleri kapsamında Ankaralıları Işıl Yücesoy’la buluşturdu.

Çankaya Belediyesi tarafından düzenlenen “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” etkinlikleri devam ediyor. Bir haftalık programla düzenlenen etkinlikler kapsamında farkındalık yaratmayı hedefleyen Çankaya Belediyesi, Yılmaz Güney Sahnesi’nde sanatçı Işıl Yücesoy’u Başkentlilerle buluşturdu.

Moderatör- müzik yapımcısı Hakan Eren’le izleyenlerin karşısına çıkan Işıl Yücesoy, “Öğrendiğim ne varsa Ankara’da, Demirlibahçe semtindeki Konservatuvar’da geçen yıllarımda öğrendim. O yüzden Ankara benim için çok özeldir, sizler de Başkentli olmanın gereğini yaşayan ve yaşatan insanlar olarak benim için çok özelsiniz” diyerek izleyenleri selamladı.

Dominik Cumhuriyeti’nde 1960 yılında diktatörlüğe karşı mücadele eden Patria, Minerva, Maria Mirabel kardeşlerin vahşice katledilmesinden söz eden Yücesoy, dünya kamuoyunda tepkilerle karşılanan bu olayın üzerine 25 Kasım’ın Birleşmiş Milletler tarafından Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü ilan edildiğini aktardı. Cinayetin üzerinden 39 yıl geçtikten sonra bu günün kabul edildiğini de sözlerine ekleyen Yücesoy, “Farkındalık yaratmak, bu ağır suçu farkettirmek bizim elimizde” dedi. Şiddetin sadece fiziki güç kullanmayla ilgili olmadığını söyleyen Yücesoy, “Bu ağır suç akılda başlar o yetmezse dile gelir o da yetmeyince ele gelir” diyerek psikolojik, ekonomik, cinsel ve fiziksel şiddet türlerine karşı mücadelenin yollarından söz etti. Geleneksel aile yapısında yetişen bireylerin şiddeti normalleştirdiğinin de altını çizen Yücesoy, “Kol kırılıp yen içinde kalmamalı, derhal ilgili mercilere başvurulmalı, görülen şiddetin kadın olmanın bir gereği olarak görülmesi yanlışından artık dönülmeli” dedi.2018_11_21_Kadın ve Aile_Şiddete Karşı Farkındalık_Işıl Yücesoy Söyleşis... (1)

Söyleşisini şarkılarla süsleyen sanatçı, Ağlamak Güzeldir şarkısı ile başladığı dinletisini Unutursam Fısılda filminden Kirli Beyaz Kedi ile sürdürdü. Şarkılarını izleyicilerin de katılımıyla seslendiren Yücesoy, Özledim, Ben Yoruldum Hayat, Güneşimi Kaybettim ile devam eden konserini seyircilerin arasında seslendirdiği Ya Seninle Ya Sensiz şarkısıyla tamamladı.

İzleyiciler arasında bulunan Çankaya Belediye Başkan Yardımcıları Gülsün Bor Güner ve Yasemin Asil de yıllar sonra Ankara izleyicisiyle buluşan Yücesoy’un şarkılarına izleyenlerle eşlik ettiler.

Konser sonrası Işıl Yücesoy’a çiçek takdim eden Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Gülsün Bor Güner, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü etkinlikleri kapsamında kendilerini yalnız bırakmayarak destek olduğu için sanatçıya teşekkür etti.
ÇANKAYA’DA ŞİDDETLE MÜCADELE GÜNLERİ BANU GÜVEN’LE BAŞLADI

Çankaya Belediyesinin ’25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ etkinlikleri, gazeteci Banu Güven’in söyleşi ve konseriyle başladı.

Çankaya Belediyesi ’25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ etkinliklerini Çankayalılarla buluşturmaya başladı. Başta şiddet olmak üzere kadına yönelik sorunlara ilişkin toplumda farkındalık yaratmayı amaçlayan etkinliklerin ilki, Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi’nde gazeteci-sunucu Banu Güven’in söyleşi ve konseriyle başladı.

Çankaya Belediyesinin düzenlediği etkinliğin farkındalık yaratma açısından yararlı sonuçlar doğuracağını ümit eden Banu Güven, şiddetin sadece fiziksel boyutlarda kalmadığını sözsel ve sosyal medya üzerinden de şiddetin çok yaygınlaştığını hatırlattı. Toplumun her kesimine karşı bir şiddet sarmalının içerisinde olduklarını ve bunları önlemek için toplumun her katmanına büyük sorumluluk düştüğünü ifade eden Güven, yerel yönetimlerden başlayarak kadınlara, çocuklara, hayvanlara uygulanan şiddeti önlemek için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğinin altını çizdi.

Haberci kimliğinin yanı sıra caz tutkusunu sahneye taşıyan Banu Güven, söyleşinin ardından konuklara müzik ziyafeti çekti. Lise ve üniversite yıllarından beri müzikle özellikle cazla haşır neşir olan Güven, güçlü kadınların hikayelerinin anlatıldığı parçaları seslendirdi. Güven’e kontrbasta Kağan Yıldız, piyanoda Uraz Kıvaner eşlik etti.

Konser sonrası Banu Güven’e çiçek takdim eden Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Gülsün Bor Güner, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü etkinlikleri kapsamında kendilerini yalnız bırakmayarak destek olduğu için Güven’e teşekkür etti.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *