chp-sozcusu-faik-oztrak-kriz-henuz-bitmedi,w_7k8_RgRkqNT940TtSPmw

Ekonomideki kriz bitmedi

CHP Sözcüsü Faik Öztrak düzenlediği basın toplantısında ekonomik gelişmeler başta olmak üzere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak,, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

İktidarın ekonomiyle ilgili olumlu açıklamalar yaptığını ancak borca batırılan çiftçinin toprağını ekemez hale geldiğini, dövizle borçlandırılan firmaların konkordato ilan ettiğinini ve enflasyon rakamlarının bu değerlendirmelerde yer almadığını belirten Öztrak, ekonomiyi yönetenlerin ise hayatlarında yokluk görmediklerini savundu.

Bu yılın evine ekmek götürmekte zorlanan, doğalgaz yakmamak için kazak üstüne kazak giyen, sofrasına et girmeyen, evlenemeyen, hayal kuramayan, gelecek umudunu yitiren yüz binlerce vatandaş için gerçekten çok zor bir yıl olduğunu iddia eden Öztrak, şöyle konuştu:
“2018’i değerlendirirken şunu bilmemiz gerekiyor. Bir kere kriz bitmedi. Türkiye 2018’den devraldığı derin bir travmayla 2019’a giriyor. 2018 risk ve belirsizlelerin arttığı bir yıl oldu. Türk lirası dolar ve euro karşısında tarihi düşüşler yaşadı. Faizler sıçradı, Türkiye’nin risk primi olağanüstü seviyelere çıktı. 2017 sonunda vatandaşımız elindeki bin lirayla 265 dolar alabiliyordu. Şimdi aynı bin Türk lirası ile 188 dolar alabiliyor. Yani Türk lirası, dolar karşısında yüzde 29 değer yitirmiş. Hani diyor ya ekim ayından itibaren rahibi serbest bıraktın sonra ‘şöyle değerlendi, böyle değerlendi’… Yılın tamamına bakınca Türk lirası yüzde 29 değer yitirmiş. Böyle baktığımızda Türk lirası bugün IMF ile anlaşma yapmak zorunda kalan Arjantin’den sonra kendi liginde en fazla değer kaybeden para. 2018’de ekonomiye duyulan güven de çakıldı. Ticari kredi faizleri sene başında yüzde 18 idi, şimdi yüzde 28 seviyesine geldi. Merkez Bankası politika faizi yüzde 8’den yüzde 24’e çıktı. Politika faizleri açısından bakıldığında dünyada en yüksek üçüncü ülkeyiz. Bizim önümüzde Arjantin ve Surinam var.

2018 yılı ekonomide risk ve belirsizliğin arttığı, hukukun tepelendiği, can ve mal güvenliği endişelerinin arttığı, güvenin kaybolduğu bir yıl oldu. Artan risk ve belirsizlik yatırım iştahının kaybolması demektir. Ekonominin küçülmesi demektir.”

Ekonomik daralmaya ek olarak ortada yüksek bir enflasyon olduğunun da altını çizen Öztrak, Türkiye’nin dünyada en yüksek enflasyona sahip 10 ülkeden biri olduğunu söyledi.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *