Hamsinin kilosu 25 TL oldu

Karadeniz’de hamsi sürülerinin deniz suyunun daha soğuk olduğu Gürcistan, Rusya ve Ukrayna kıyılarına yönelmesi ile tezgahlarda azalan hamsinin kilosu 25 liraya kadar yükseldi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kırmızı et fiyatlarının yüksek olmasına dair eleştiriler için “Eti biraz daha az yersek bu iş çözülecek. Onun yerine tavuk yiyin, balık yiyin” demişti.

Bu fiyattan biz de memnun değiliz
Sezonun fiyat rekorunu kıran hamsiyle ilgili Sinoplu balıkçı İsmail Değer şunları söyledi: “Balık piyasası borsaya benzer. Havaların fırtınalı olması nedeniyle hamsi tutulmuyor. Bu nedenle hamsinin kilosu 25 liraya çıktı. Biz de bu fiyattan memnun değiliz. Vatandaşlarımıza daha ucuz balık yedirmek her zaman isteriz ama olmuyor. Bizde pahalıya alıyoruz. Kasasına 310 liraya verdik. Bir kasada 15 kilogram var. Normal şartlarda 20 liraya da satsanız 300 lira tutuyor. Yani sırf halkımıza hizmet için onlar hamsisiz kalmasın diyerek zararına da olsa bu hamsiyi getirmiş bulunmaktayız” dedi.

Balık halinde hamsi arayana Selahattin Sevgi ise “Hamsi almaya geldim. Fakat şuan da fiyatlar çok pahalı. Alamadım” diye konuştu.