Enkaz kalktıkça ölü sayısı artıyor…

İstanbul’un Kartal ilçesinde dün çöken binanın enkazında arama kurtarma çalışmaları aralıksız sürüyor.Enkaz kaldırıldıkça ölü sayısıda artıyor.Şu ana kadar enkazdan 16 kişinin cesedi çıkarıldı.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kartal’da çöken binada ölenlerin sayısının 16’ya yükseldiğini bildirdi.
Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak’taki Yeşilyurt Apartmanı’nın dün saat 15.59 sıralarında çökmesinin ardından bölgede başlatılan arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

OLAYDA HAYATINI KAYBEDENLERDEN 7’SİNİN KİMLİĞİ BELLİ OLDU

Kartal’da binanın çökmesi sonucu hayatını kaybedenlerden 7’sinin kimlikleri belli oldu.
BİR AİLEDEN 8 KİŞİ
Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünden son durumu aktaran NTV ekibinden Pınar İlik Üçer, çöken binada oturan Alemdar ailesinden şu ana kadar 8 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Aileden 1’i ağır 5 kişinin de yaralandığı belirtiliyor.

Alınan bilgiye göre, Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak’taki Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesi sonucu hayatını kaybedenlerden 7’sinin kimlikleri tespit edildi.

Bu kişilerin, aynı aileden Erdoğan ve kızları Eslem (18) ile Ecrin Alemdar (11), Mustafa ile eşi Safiye, halası Saime ve annesi Safiye Alemdar olduğu öğrenildi.

Cenazeler, Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırıldı.
VALİ DUYURDU: HAVVA KIZIMIZ ANNESİNE KAVUŞTU
Olay yerinde açıklama yapan Vali Yerlikaya şunları kaydetti: “Çalışmalar büyük bir uyum içerisinde devam ediyor. Havva kızımız annesine kavuştu. Havva kızımızın ameliyatla bacağından tedavi sürecinin başarılı geçtiği söylenildi. Annesinin sevinci görülmeye değerdi. 3 tane cansız bedene ulaştığımızı söylemek için huzurlarınızdayız. Hayatını kaybeden vatandaş sayısı 6’ya yükseldi. Yaralı sayımız 13. Yaralılarımızı ziyaret ettik. 3 tanesi yoğun bakımda. İkisinin durumu daha iyiye doğru gidiyor. Diğer hastalarımızın genel durumları iyi, moralleri iyi.
Her iki yandaki binanın yıkılma riskini göz önünde bulundurarak en ufak hareketleri dahi takip ediliyor. Enkaz üzerinde çalışan arkadaşlarımızın can güvenliği de çok önemli.
“ADA İÇİNDEKİ TÜM YAPILAR İNCELENECEK”
Anadolu Başsavcılığımız açıklama yaptı, adli takibin başladığını bildirdi. Bugün itibariyle çalışmaya başladılar. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız da bir soruşturma başlattı. Bu ada içerisindeki tüm yapılar teknik açıdan incelenecek.”
AFAD BAŞKANI: KAÇ KİŞİ OLDUĞU BELİRSİZ

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu da yaptığı açıklamada, “Hala kaç kişi olduğunu söylememiz mümkün değil ve bunu söylememiz doğru değil. Belli bir kattayız demek de doğru değil çünkü binanın öne doğru geldiğini biliyoruz. Biz hem tünel usulü hem de farklı usülleri kullanarak uyum içerisinde çalışıyoruz. Çalışmalar uzadıkça yedekleyerek çalışmamız gerekiyor. Son vatandaşımıza ulaşıncaya kadar çalışma devam edecek” ifadesini kullandı.
HAVVA 19 SAAT SONRA KURTARILDI
Ekiplerin yaptığı çalışmayla gün içinde 5 yaşındaki Havva Azra Tekgöz adlı küçük kız çocuğu enkazdan 19 saat sonra kurtarıldı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya saat 10.45 itibariyle olay yerinde yaptığı son açıklamada Havva isimli bir kız çocuğuyla irtibat sağlandığını açıklamıştı.
Havva binanın çökmesinden 19 saat sonra kurtarıldı.

Havva binanın çökmesinden 19 saat sonra kurtarıldı.
BAKAN KURUM: GÖÇÜK ALTINDAN SESLER ALIYORUZ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum saat 12.00 itibariyle “Göçük altından sesler alıyoruz, inşallah o vatandaşlarımızı da kurtaracağız” açıklaması yaptı.

Bakan Kurum, “Alanın geneline baktığınızda maalesef ruhsat projelerinin dışında yapılmış yapılar var. Mevcutta zemin artı 5 olan ancak yerinde zemin artı 7, 9, 10 katlı binalar mevcut” diye konuştu.
Ardından Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaralıları ziyaret eden Bakan Kurum, burada yaptığı açıklamada, “13 yaralı vatandaşımız var, hamdolsun hepsinin sağlık durumu iyi gözüküyor” dedi.
“MİSAFİRLİĞE GİDENLER DE VAR”
Enkaz altında kaç kişinin olduğuna yönelik soruya yanıt veren Kurum, şunları söyledi:
“Buna ilişkin tespitlerimiz var. Mevcut binada iskan edenlerin dışında misafir olanlar var. Çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Tüm vatandaşlarımızı göçük altından kurtarmak için çalışıyoruz. Yoğun bir çalışma var. İki taraftaki binayı da risk altında görerek takip ediyoruz. Arkadaşlarımız enkazdan sesler geldiğini ifade ediyorlar. Ekiplerimiz o noktada seferber olmuş durumda.”