Kılıçdaroğlu: Vatandaşın gündemi aş, iş ve yoksulluk

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Bizim belediye meclis üyesi olarak belirlediğimiz adayların tamamı CHP’li. Bunların her birisi savcılıktan temiz kağıdı almışlardır, YSK bunlar aday olup seçilebilir diye ‘evet’ demiştir. Senin istihbarat örgütün yok mu? Bunlar PKK’lı ise niye tutuklamadın? Nasıl olup da temiz kağıdı verdin? Eğer ‘Böyle bir karalama kampanyasından yola çıkarak oy devşirebilir miyiz?’ diye düşünüyorlarsa bu milletin aklı, belleği, neyin ne olduğunu görme gibi bir feraseti var” dedi.
Kılıçdaroğlu, Best FM’de “Ufuk Karcı ile Konuşan Türkiye” programında soruları yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, “İttifak olarak büyük İstanbul, İzmir mitingi yapacak mısınız?” sorusu üzerine “Onlara gerek yok. Onların yerine sivil toplum örgütleriyle, alt kırılımlarıyla, muhtarlarla bir araya gelerek toplantılar yapıyoruz. O toplantılar mitinglerden daha etkili. O toplantıları da iki bölüm halinde yapıyoruz. İlk bölümde ben konuşuyorum, ikinci bölümde onlar sorunlarını, özel konuları ve sorularını dile getiriyorlar. Onları not alıyoruz. Karşılıklı iletişim kuruyoruz.” açıklamasında bulundu.

Bunun partisi açısından stratejik değişiklik olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının mitinglere gelmediğini, bu yöntemle onlarla da bir araya gelerek kendilerini ifade edebildiklerini vurguladı.

Kılıçdaroğlu, “Anketlere güveniyor musunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Anketlerin sonuçları bize şunu verir: Nerelerde kritik bölgeler var, kritik iller, ilçeler nereler, onların üzerine eğilmek lazım. Genel Başkan’ın, bir genel başkan yardımcısının, bir grup başkanvekilinin veya o bölgede sevilen bir milletvekilinin gitmesi, konuşması, halkın nabzını tutması gerekiyor. Bunlara dikkat ediyoruz. Anketler bize böyle bir yol gösteriyor ama ben arkadaşlarıma, ‘Kesinlikle ama kesinlikle oy verme gününün akşamına kadar çalışacaksınız, bütün sorunlara eğileceksiniz, iletişim içinde olacaksınız. Anket geldi, çok başarılı nasıl olsa biz kazandık diye bir atmosferin içerisine kesinlikle girmeyeceksiniz.’ diyorum.”

“ERDOĞAN, CUMHUR İTTİFAKININ KAYBETTİĞİNİ GÖRÜYOR”

Kemal Kılıçdaroğlu, başka bir soru üzerine, CHP adaylarının özel olarak anket çalışmaları yaptırdıklarını, parti olarak Türkiye geneline yansıyan anket çalışmalarından yararlandıklarını anlattı.

“Anket sonuçlarına güven duyulmadığı” yönündeki söylemin anımsatılması üzerine de Kılıçdaroğlu, “Erdoğan, Cumhur İttifakı’nın kaybettiğini görüyor. Ortaya çıkan anket sonuçlarına güvenmediklerini, manipülasyon yaratıldığını söylüyorlar. Adeta topluma korku gömleği giydirerek kendisine oy verenleri bir arada tutmak istiyor. O nedenle biz Erdoğan’ın böyle bir yol, yöntem izlediğini düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu, vatandaşın gündeminde aş, iş ve yoksulluk bulunurken, Cumhur İttifakı’nın gündeminin bunlardan çok farklı olduğunu savunarak, “Erdoğan dün diyor ki ‘Döviz alıp satanları biliyoruz. Hesabını seçimden sonra soracağız.’ Niye şimdi sormuyorsun? Varsa birisi, sahtekarlık yapmışsa, döviz üzerine oyun oynamışsa gereğini yap. Berat Bey de diyor ki ‘2,5 milyon kişiye iş bulacağız ama seçimlerden sonra.’ 17 yıldır siz yönetiyorsunuz, 17 yıldır bulamadınız, istihdam yaratamadınız da seçimden sonra mı yaratacaksınız?” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, iktidarın artık halka güven vermediğini, tehdit ve şantaj üzerinden siyaset yaptığını da ileri sürdü.