Necdet Buluz

Tatil mi, seçim mi?..

Tatil mi, seçim mi?..

Necdet Buluz

Kafalardaki soru şu:

23 Haziran’da yapılacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için İstanbullular tatile mi çıkacak, yoksa seçimi bekleyip seçim sonrası mı tatil planlarını yapacak?

Yanıtı hemen verip, detaylara geçelim:

Seçmen İstanbul’u terk etmiyor, tatil planlarını da seçim sonrasına sarkıtıyor.

Sosyal medyaya yansıyan ya da turizm bölgelerindeki otellerden gelen haberlere baktığımızda İstanbullu seçmenin tatilini ertelediği ve seçimi tercih ettiği gerçeği ortaya çıkıyor.

Bodrum’da CHP Gençlik Kolları ve bazı sivil toplum örgütleri de İstanbul’da ikamet eden, ancak şu anda Bodrum’da bulunan seçmenlerin gidiş-dönüş uçak biletlerini temin ediyor.

Bazı İstanbullular da sosyal medyadan oy kullanmak için İstanbul’a gelecekler evlerinde konuk edeceklerini duyuruyor.

YSK’nın iptal kararının ardından gözler 23 Haziran’da yeniden yapılacak İstanbul seçimine çevrildi. ‘Seçmen tatile mi, sandık başına mı gidecek’ tartışmaları sürerken Otelciler Federasyonu Başkanı en net veriyi açıkladı:

“İstanbullular oy kullanmak için tatil tarihini değiştiriyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, İstanbul seçiminin 23 Haziran’da yenilenecek olması nedeniyle tatilini iptal etmek isteyen ya da tarih değişikliği talep eden İstanbullulara gerek seyahat acenteleri gerekse otelciler tarafından gereken desteğin verileceğini belirtti.

Başta Bodrum olmak üzere önemli tatil merkezlerinde de 23 Haziran için rezervasyon değişikliklerinin olduğunu, bu konuda otelcilerin esnek hareket ettiğini daha önceki yazılarımızda belirtmiştik.

Tatili 23 Haziran’a denk gelen vatandaşlarda iptal ya da erteleme başvurularının başladığını dile getiren Ayık “Yasanın verdiği hakları sonuna kadar kullanabilirler. Bir ay kalana kadar kesintisiz iptaller ya da tarih değişiklikleri yapabilirler ancak süreyi kullanamayan, kaçıranlara da ayrıcalık tanımaya hazırız. Gereken desteği sağlayacağız” dedi.

Türkiye’de vatandaşların seçim konusunda son derece duyarlı olduklarını belirten Ayık, seçime katılma oranlarının dünya ortalamalarının üstünde olduğunu ifade etti. İptal ya da ertelemeye ilişkin henüz net rakamların ortaya çıkmadığını ifade eden Ayık yaptığı açıklamada şu önemli noktalara değiniyor:

“Tahminime göre, seçim tarihine denk gelen süre içerisinde kolay kolay kimse seyahat etmeyecek, oylarını kullanacak. Yapılan rezervasyonlar da ya iptal edilecek ya da tarih değişikliğine gidilecek. Bütün hazırlıklarımızı buna göre yapıyoruz”

Vatandaşların taleplerini olumlu karşılayacaklarını söyleyen Ayık, vatandaşlardan iptal ya da erteleme için hızlı hareket etmelerini istedi. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca da şu anda iptalden çok tarih değişikliği yapmak isteyenlerin olduğunu söyledi.

Turizm sektörünün ana aktörlerini oluşturan seyahat acenteleri, hava yolları şirketleri ve konaklama sektörü olarak İstanbullu tatilcilere ücretsiz değişim ve iptal hakkı tanıdıklarını aktaran Atmaca, şöyle konuştu:

“İstanbul’daki seçimler Türkiye için önemli. İnsanlar da buna çok duyarlı. Birkaç gündür iptal ve değişiklikle ilgili talepler geliyor. Özellikle tarih değişikliğine ilişkin ciddi talep alıyoruz. Tatillerini iptal etmiyor, tarih değişikliğine gidiyor. Seçim bizim için de önemli, böyle bir duruma kayıtsız kalamayız. Biz de tatilcilerimize gereken desteği veriyoruz.”

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı da oy verme işleminin vatandaşlık görevi olduğunu belirtti. Vatandaşlık görevini yapmak isteyen tatilcilere sektör temsilcileri olarak da destek verdiklerini söyleyen Yağcı “Şu anda değişiklikler başladı. Son derece saygı duyulması gereken bir konu. İstanbul’da yaşayan vatandaşlarımıza tatil süreçlerini iptal etme ya da erteleme, uçak biletlerini değiştirme gibi ihtiyaçları sektörler tarafından karşılanıyor” ifadelerini kullandı.

Özetleyelim:

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi Türkiye seçimi olarak değerlendiriliyor. Bu bilinç içinde hareket edenler seçimde İstanbul’dan ayrılmama kararındalar. Bu nedenle seçme katılımın da önemli ölçüde büyük olabileceğini şimdiden tahmin edebiliyoruz.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *