KALP, ŞEKER VE TANSİYON HASTALARINA ZORUNLU TAKİP

Sağlık Bakanlığı, 18 yaşından sonra her bireyin aile hekimlerince tansiyon, 40’tan sonra da hem tansiyon, şeker ölçümlerinin hem de kalp takiplerinin yılda en az bir kez yapılmasını zorunlu hale getiriyor.
Bu takiplerin ayrıntılı raporlanabilmesi, hasta olmayanlara yönelik risk değerlendirmesi için yeni yazılım (Hastalık Yönetim Platformu) geliştirildi. Hasta farklı bir doktorda tedavi görmek isterse, yazılım sayesinde, doktorlar kendi aralarında kişinin durumuyla ilgili olarak not paylaşıp, tedavi önerilerinde bulunabilecek.

YENİ ÇALIŞMA BAŞLADI

Sağlık Bakanlığı kronik hastalığı (şeker, tansiyon, kalp) olan bireylerin tarama ve izlemlerinin ayrıntılı raporlanabilmesi amacıyla çalışma başlattı. Yeni bir yazılım hazırlayan Bakanlık, ayrıntılı raporlandırmada doktorların birbirlerine hastaların sağlık durumları ile ilgili not yazabilmelerine, tedavi önerilerinde bulunabilmelerine olanak tanıyor. Hasta olmayan vatandaşlar için de risk değerlendirmesi yapmaya hazırlanan Bakanlık, bundan böyle 18 yaşından büyük herkesin yılda en az bir kez tansiyon, 40’tan sonra da tansiyon, şeker ve kalp takibi yapılmasını zorunlu hale getiriyor.