BÜYÜKŞEHİR’DEN GENÇ BEYİNLERE BÜYÜK DESTEK…

BÜYÜKŞEHİR’DEN GENÇ BEYİNLERE BÜYÜK DESTEK…

-BAŞKENT İLK KEZ “ANKARA OFF-SEASON’19 FRC ROBOT TURNUVASI”NA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

-ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN DESTEĞİYLE ÖZEL TEVFİK FİKRET OKULLARI TARAFINDAN DÜZENLENEN ROBOT TURNUVASI’NA ÖĞRENCİLER YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

-“STEM” TEKNİĞİ KULLANILAN TURNUVADA, 21 OKULDAN 400’E YAKIN ÖĞRENCİ YARIŞTI

-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKAN VEKİLİ SERCAN ÇIĞGIN VE ANKARA KENT KONSEYİ BAŞKANI HALİL İBRAHİM YILMAZ TURNUVA SONUNDA ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİNİ VERDİ

Başkent “Ankara Off-Season’19 Robot Turnuvası”na ev sahipliği yaptı.
Ankara Büyükşehir Belediyesi ile çok sayıda kurum ve kuruluşun desteğiyle Özel Tevfik Fikret Okulları tarafından düzenlenen Robot Turnuvası’nda; İstanbul, Samsun, Muğla, Çorum ve Eskişehir illerinden Ankara’ya gelen 21 okuldan 400’e yakın öğrenci kıyasıya yarıştı.

BAŞKENT’TE İLK
Ankara’da ilk kez yapılan turnuva, eleme mücadelelerinin ardından düzenlenen final karşılaşmalarıyla sona erdi.
“Deep Space” (Derin Uzay) temasıyla gerçekleşen yarışmada senaryo gereği tahmin edilemeyen arazi ve hava şartlarının hakim olduğu bir gezegende öğrencilerin kumanda ettiği robotlar, 2,5 dakika içinde olabildiğince nesne toplamaya çalıştı.
Turnuvada; Science, Technology, Engineering and Mathematics kelimelerinin baş harflerinin birleşmesinden oluşan, temel olarak bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik eğitimini ön plana alan bir strateji olan “STEM” tekniği kullanılarak, öğrencilerin bilim ve teknolojiye olan ilgilerinin artırılması amaçlandı.

BAŞKAN YAVAŞ’A TEŞEKKÜR
Turnuvanın dünyanın en önemli robot yarışmalarından birisi olduğuna dikkat çeken Turnuva Direktörü Can Üstünalp, “Turnuvada Tevfik Fikret Lisesi olarak Ankara’yı temsil etmekten kıvanç duyuyoruz. 2010 yılından bu yana içinde olduğumuz bu robot yarışması dünya çapında çok önemli bir organizasyon. Bu sene ilk defa Ankara’da gerçekleştiriliyor. Sağ olsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş bizlere destek oldu. Bu destek sayesinde Bugün bu organizasyonu Atatürk Spor ve Sergi Sarayı’nda yapabiliyoruz” dedi.
Büyükşehir Belediyesi Spor ve Organizasyon Şube Müdürü Mustafa Artunç ise Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak bu tür organizasyonlarda bulunmaktan gurur duyduklarını belirterek, “Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ın talimatları doğrultusunda Ankara’mızın ev sahipliğinde gerçekleştirilen organizasyonlara mümkün olduğunca destek olmaya çalışıyoruz. Gençlerimiz hem yarışıyor hem de boş zamanlarını yararlı bir biçimde değerlendiriyorlar. Buna katkı sağlamamız bizleri son derece mutlu ediyor ve gururlandırıyor” diye konuştu.

ZEKA İÇİN SPOR
Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sercan Çığgın ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz ilgiyle izledikleri final karşılaşmalarının ardından öğrencilere ödüllerini takdim ettiler.
Turnuva boyunca diğer takımlarla en iyi ilişki kuran takıma Kendrick Castello ödülü, turnuva boyunca güvenlik kurallarına en çok uyan takıma Safety Award, en güçlü robotu yapan takıma da Quality Award ödülleri başta olmak üzere toplam 22 dalda ödül verildi.