artvin (8).jpgkılıçdaroğlu

” Türkiye ,Suriyeliye 40 milyar dolar para harcadı ! ”

CHP nin 37. Ankara İl Kongresinde konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, dış politikada yaşanan gelişmelere dikkati çekerek, CHP’nin “Orta Doğu bataklığında ne işiniz var?” dediğini hatırlattı.

Türkiye’nin şimdi de Hindistan ile kavga etmeye başladığını kaydeden Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti:

“Dili durmuyor beyefendinin. Dilini tut kardeşim, otur bir düşün. Devasa bir Dışişleri Bakanlığını devre dışı bıraktılar. Dışişleri Bakanlığı yok bu işin içinde, saray sosyetesi var. Bir grup oturuyorlar, ‘Şöyle yapalım, böyle yapalım.’ Bir Allah’ın kulu da çıkıp ‘Beyefendi, siz bunu diyorsunuz ama şu sakıncaları var’ diyemiyor, söyleyemiyor. Söylese sarayın dışına atılacak. O da saraydan nemalanıyor, söylediği zaman ‘Beyefendi çok haklısınız, nereden buldunuz bu düşünceyi? Derhal gidelim, bak 24 saatte Emevi Camisi’nde namaz kılabiliriz.’ Haydi hücum… Ne oldu Suriye meselesi? 24 saatte Emevi Camisi’ne gideceklerdi, 3 milyon 600 bin Suriyeli Türkiye’ye geldi. 24 saatte Emevi Camisi’ne gideceklerdi, Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırmak zorunda kaldılar. Türbeyi kaçırırken de kendilerini kahraman ilan ettiler. Hainden kahraman olur mu? Niye hain diyorum onu da söyleyeyim, kendi toprağını, bayrağını terk eden adama hain denir. Orada taşı ve toprağı ne olursa olsun kanımın son damlamasına kadar mücadele ederim, toprağımı terk etmem. Sen kaçıyorsun. Süleyman Şah Türbesi benim topraklarım, benim bayrağım dalgalanıyor orada. Onu kaçırdılar, sonra bunu kahramanlık diye millete satmaya başladılar.”

“GAZETECİLİK DE ÖLDÜ”

“Emevi Camisi’ne kim gitti? Biz gidecektik, Putin gitti.” diyen Kılıçdaroğlu, 3 milyon 600 bin Suriyeliye Türkiye’nin 40 milyar dolar para harcadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Şimdi İdlib’de sıkıştılar, sağa dönüyorlar olmuyor, sola dönüyorlar olmuyor. Kahramanlık yeri, ‘Asacağız, keseceğiz, vuracağız…’ Arkadaş, sen dilini tutamıyor musun? Yine gelirken uçakta bir sürü havuz medyasının gazetecileri var, soru soruyorlar ‘Kılıçdaroğlu böyle dedi, ama şöyle olması lazım değil mi?’ Yani hem soru var, hem cevap var içinde. Çünkü olur ya farklı bir soru sorarsa, Erdoğan ‘Nasıl bu soruyu bana soruyorsun?’ diyecek. Hiç kimse şunu sormuyor, ‘Efendim, Kılıçdaroğlu diyor ki 10 binlerce kişi çöp konteynırlarından, pazar artıklarından geçiniyor. Bu doğru mudur? Ne diyorsunuz buna?’ Bunu soran yok. ‘Kılıçdaroğlu, Süleyman Şah Türbesini kendi topraklarından kaçıranlara hain denir diyor, siz ne diyorsunuz buna?’ Bunu da kimse soramıyor. ‘Kılıçdaroğlu, FETÖ’nün siyasi ayağı sensin, çünkü toplu halde Yargıtay’a, Danıştay’a hakim tayin etmek için kanun tasarısını sen gönderdin diyor. Ne diyorsunuz?’ demiyorlar. Ne diyorlar? ‘Kılıçdaroğlu diyor ki hava bulutlu… Tamam hava bulutlu ama Kılıçdaroğlu güneşi görmüyor.’ Buna benzer uyduruk sorular. Gazetecilik de öldü.”

Türkiye’nin Suriye politikasını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Suriye politikasından bu yana 122 şehit verdik. Soru şu, 122 şehidi niçin verdik? Kendisine söyledim, seni kefenle karşılayanlar, ‘Senin uğrunda ölürüz’ diyenler vardı. Niye onları göndermiyorsun? Onları gönder.” dedi.

“RIFKI GÜVENER’E TEŞEKKÜR”

CHP iktidarında, İran, Irak ve Suriye ile Orta Doğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı’nı kuracaklarını belirten Kılıçdaroğlu, sorunları birlikte çözeceklerini, egemen güçlerin maşası olmayacaklarını vurguladı.

Kılıçdaroğlu, CHP’nin yerel seçimlerde başarıya imza attığını ifade ederek, Ankara’daki başarının mimarlarından İl Başkanı Rıfkı Güvener’e teşekkür etti.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *