images.jpgavm

AVM lerin açılması RİSKLİ

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Füsun Eyüboğlu, Türkiye’nin salgın sonrası normalleşme planı çerçevesinde yeniden açılmalarına karar verilen AVM’ler için “Keşke öncelik AVM’ler olmasaydı” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, corona virüsü salgını nedeniyle kapatılan AVM ve berberlerin 11 Mayıs’ta tekrar açılacağını duyurmuştu.

RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası yayınına katılan Eyüboğlu, Bilim Kurulu’nun öneri verdiğini ancak uygulayıcı olmadığını vurgulayarak şunları söyledi: “Bilim Kurulu öneriler veriyor ama uygulayıcı biz değiliz. Keşke öncelik AVM’ler olmasaydı. Kuaföre gitmeden önce sorarım 10 kişilik kuaför 5-7 kişiden fazla alıyorsa, çalışanlar maske takmıyorsa gitmem. İki aydır emek verildi ama her şey gevşerse 10 günde aynı noktaya geri döneriz.”

‘AVM’ye saat başı müşteri sınırı gelsin süresi dolan çıksın’
Prof. Eyüboğlu, AVM’lerin 11 Mayıs’ta açılmasını şu sözlerle değerlendirdi:

‘’Tedbirleri basamak basamak açmak gerekir. Keşke, AVM’ler daha geç açılsa. Bilim Kurulu bazı konularda tıbbi bilgiler çerçevesinde öneriler veriyor ama bunun uygulayıcısı biz değiliz, devlet yöneticileridir. Açın ya da açmayın diye bir şey söyleyemeyiz, biz sadece öneride bulunuyoruz. Şu an duruma baktığımız zaman bir şeyler gevşetilebilir ama öncelik AVM’lerin açılması değildir. İlla ki açılacaksa her saat içeriye girecek kişilerin sayısını belirleyin, süresi dolan çıksın. Kısıtlamaların kaldırılması konuşuluyor ama ne nasıl uygulanır bilmiyorum. Restoran, oyun yerleri gibi yerlerin açılması çok yanlış şu anda. Emek verildi ve bunun sonucunda en azından dizginlediğimizi söyleyebiliriz ama her şey gevşerse 10 günde aynı noktaya geri geliriz.”

‘Kuaförde müşteri sınırı şart’
Prof Eyüboğlu, 65 yaş üstüne kısıtlı serbestlik tanınması ve kuaförlerin açılmasına ilişkin ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“Yaşlılarımız, sokakta her zaman çok rahat yürüyüp dolaşamıyorlardı. Düz zemin olduğu için alışveriş bahanesiyle gitseler de sabah erken saatlerde gidip yürüyorlardı. Onlar böyle bir çıkış yolu olarak düşünebilirler. Kuaföre gitmeden önce arayıp soracağım. Kaç müşteriyi aynı anda alacaksınız, çalışanların maskeleri var mı? 10 Sandalyesi olan bir kuaförde 5’i ya da 7’yi geçiyorsa gitmem. Solunum yoluyla bulaştığı için kullandıkları malzemelerden çok mesafe çok önemli. Kuaförler ve berberler çok mağdur oldukları için kurallara herkesten çok onlar dikkat edeceklerdir.

Almanya’da kural konuluyor ama sokağa çıkma yasağı yok ama ihtiyacı olmayan sokağa çıkmıyor. Biz de o noktaya iki ayın sonunda gelebildik. Normal hayata elbet bir süre sonra döneceğiz ama zaten artık hiçbir zaman normalimiz eski normal olmayacak. Amerika’da sinemalar açıldı. Sinemalar doldu. Eğer sinemalar açılırsa onun için de soracağız acaba içeride kaç kişi olacak? Bence o da açılmamalı. 50 Kişilik bir salonda 12 kişi olacaksa mesafe dikkat ederek belki olabilir. İki saat aynı ortamda durmak bence doğru değil.’’

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *