Oxford Üniversitesi:Aşımız corona virüsün ölümcül etkisinden korudu

İngiltere’deki yeni tip corona virüs (Covid-19) aşısı çalışmalarının merkezinde yer alan Oxford Üniversitesi, maymunlardaki deneylerin başarısız olmasının ardından açıklama yaptı. Profesör Andrew Pollard, aşı çalışmasındaki ilk amacın başarıyla gerçekleştiğini belirterek, “Bu deneme aslında az sayıda maymun üzerinde yapıldı, ancak bu durum geliştirdiğimiz aşının hayvanlarda zatürreyi kesin olarak engellediğini gösterdi. Yani onları corona virüsün ölümcül etkisinden koruduk” ifadelerini kullandı.

İngiltere’de yeni tip corona virüs (Covid-19) aşı denemesi çalışmalarında yer alan bir Oxford Üniversitesi profesörü, aşının zatürreyi önlediğini belirterek eleştirileri reddetti.

Bu haftanın başlarında, aşı denemesinde kullanılan 6 rhesus makak maymunun tamamının corona virüse tekrar yakalandığı ortaya çıktı. Ayrıca, denek maymunlarının burun bezlerinden alınan örnekte aşılanmamış üç maymunla aynı miktarda Covid-19 bulundu.

Bu da aşılananların hala enfekte olabileceğini ve virüsü başkalarına geçirebileceğini düşündürdü. Ardından Oxford Üniversitesi’nin şu an insan deneylerinin ikinci aşamasında bulunan aşı çalışması eleştirilerin odak noktası haline geldi.

“COVİD-19’UN ÖLÜMCÜL ETKİSİNİ, YANİ ZATÜRREYİ ÖNLEDİK”
Bununla birlikte, Oxford Üniversitesi Pediatrik Enfeksiyon ve Bağışıklık Profesörü Andrew Pollard, aşı çalışmasının birincil amacına ulaştığını iddia ederek tedaviyi savundu. Polland, aşılananları virüsün en şiddetli etkilerine karşı koruduklarını, yani maymunlarda zatürreyi önlediklerini belirtti.

İngiltere’deki Today isimli programa açıklama yapan Profesör Pollard, “Bu deneme aslında az sayıda maymun üzerinde yapıldı, ancak bu hayvanlarda aşının zatürreyi engellediğini gösterdi. Bulgular, aşının insanlarda işe yarayabileceğini gerçekten destekliyor. Çünkü aslında bilmek istediğimiz şey bu, zatürreyi ve insanlarda ciddi enfeksiyonu önleyip önleyemeyeceği…” ifadelerini kullandı.
Kaynak:ntv.com.tr