Covid-19 aşısının ilk uygulaması Ekim de Rusya da

Dünyanın dört bir yanını etkisine alan yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle ölü sayısı 700 bine yaklaşırken, Rusya geliştirdiği potansiyel Covid-19 aşısının klinik testlerinin başarıyla sonuçlandığını duyurdu. Ülkenin Sağlık Bakanı, Ekim ayında, toplu aşı uygulamasına başlanacağını açıkladı.

ntv.com.tr

200’ün üzerinde ülkede ve bölgede görülen yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle 18 milyonu aşkın kişi enfekte olurken yaklaşık 700 bin kişi hayatını kaybetti. Küresel salgın nedeniyle ölü ve vaka sayısı her geçen gün atarken, dünya genelinde bilim insanları virüse karşı aşı geliştirmek için kıyası bir yarış içinde bulunuyor.

Aşı çalışmalarını yürüten ülkelerden biri olan Rusya’dan ise umutlandıran bir haber geldi. Rusya Sağlık Bakanı Mikhai Murashko, başkent Moskova’daki Gamaleya Ensititüsü tarafından geliştirilen aşının klinik testlerinin başarıyla sonuçlandığını açıkladı. Murashko, aşının kullanılabilmesi için resmi prosedür işlemlerinin hazırlandığını duyurdu.

Bununla birlikte, aşı ilk olarak doktor ve öğretmenler üzerinde kullanılacak ve Ekim’den itibaren toplu aşılama yapılacak. Reuters haber ajansının bildirdiğine göre, Rusya’nın aşısının, bu ay içinde onaylanması bekleniyor.
Kaynak:ntv.com.tr