“Oteller zararına çalışıyor…”

“Oteller zararına

çalışıyor…”

Necdet SİVASLI

Antalya ve Alanya’daki otellerin % 60’ı açıldı. Hemen hepsi de % 65-70 doluluk yaşıyor. Şu anda herkes durumundan memnun gibi görünmeye çalışıyor.

Birden bire Antalya ve Alanya’ya neden hücum edildi?

Rusya, Ukrayna, İngiltere ve Almanya’dan akın akın turist Antalya ve Alanya’daki otelleri dolduruyor.

Bazı otellerin % 45 gibi çok ciddi indirimlere gittiği söyleniyor. Yöredeki otellerin fiyat indirimine gitmesi ile taleplerde de artışlar yaşanmaya başladı.

Sektör temsilcilerinin ortak görüşlerini de yansıtalım:

“Oteller zararına çalışıyor.”

Fiyat indirimi otellerdeki konuk sayısını artırıyor, ancak artan maliyetlerle işi döndürmek öyle kolay olmuyor.

Bu otellerin hemen hepsi her şey dahil hizmet veriyor.

Rus Tur Operatörleri Birliği’nin (ATOR) tur operatörlerinden elde ettiği verilerlere göre Rus pazarının lideri Alanya oldu. ATOR Alanya’nın birinci sırada olmasını bölgedeki düşük fiyatlara bağlıyor.

Rusya’daki talebin Antalya destinasyonlarına yoğunlaşmasını değerlendiren sektör temsilcileri maliyetini çıkarma derdine düşen otellerin piyasa fiyatlarını aşağıya çektiğini bu sezon bunun önüne geçilemeyeceğini vurguladılar.

Rus turistler Alanya’da üç yıldızlı bir otele ağustos ayında 34 bin 500 rubleye (3 bin 462 lira) her şey dahil tur paketi satın alabiliyor. 5 yıldızlı otelde iki kişilik (hava yolculuğu, konaklama, yemek, transfer ve sağlık sigortası dahil) tur paketinin fiyatı ise 48,5 bin rubleye(4 bin 867 lira) satın alınabiliyor.

Konuyla ilgili Yeni Alanya’ya konuşan Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV) ile Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, “Kovid-19’un ekonomik etkileri, tüm ülkeleri olduğu gibi Rusya’yı da zayıflattı. İnsanların alım gücü düştü. Ama bir taraftan da tatil ihtiyaçları çoğaldı. Ölüm ve kayıp korkusu, gelecek kaygısı, karantina psikolojisi gibi sebeplerle insanlar tatile koşuyor. Alım gücü düşen Ruslar da nispeten ucuz fiyatlar veren Alanya’yı tercih ediyorlar. Alanya’da her geçen gün yeni bir otel açılıyor, her açılan otel, kar etmeyi bırakın, haklı olarak en azından maliyetini çıkarma derdinde ve piyasa fiyatlarını aşağıya çekiyor. Bu yıl ne yazık ki bunun önüne geçme şansımız yok. Elbirliğiyle bu durumdan, ‘güvenli turizm şehri’ imajıyla çıkalım, seneye yatırımımız bu olsun. Özelliklede son günlerde artan vaka sayılarını da göz önünde bulundurursak, maksimum gayret ve tedbiri lütfen bırakmayalım, bu bir sınav ve elbirliğiyle bu sınavdan başarıyla çıkalım” dedi.

ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi de olan Egzotik Tur sahibi Cengiz Topçu’nun açıklamalarına da bakalım:

“Özellikle Rusya ve Ukrayna’nın önderliğinde oluşan seyahat hareketlenmesi en azından açık otellerin yararına oldu. Özellikle Okurcalar’dan başlayan ve Mahmutlar’a kadar olan bölgedeki konaklama tesisleri gelen misafirin önemli bölümünü almış görünüyor. Bunun en önemli sebebi fiyat olarak Kundu, Belek ve Side’nin altında kalması olarak değerlendirilebilir. Özellikle yaşanan pandemi sürecinde ekonomik kayıplara uğrayan misafirler bölgemize gelme konusunda isteklerini sürdürüyor ancak fiyat olarak daha uygun tesisleri tercih ediyorlar. Bu da Alanya’yı ön plana çıkarmış görünüyor. Bu dönem kar amacından ziyade istihdam ve genel giderleri karşılama amacını güden açık tesisler fiyat konusunda talebi çekmek için normal yılların dışında bir yol izliyor. Kalan kısıtlı süreyi en iyi şekilde değerlendirmeyi düşünen ve tüm endişelere rağmen tesislerini açanlar tarafından bakıldığında içinde bulunduğumuz durumda göz önüne alınırsa anlaşılabilir.”

Özetleyelim:

Otelleri kapalı tutmaktansa, zararına da olsa açık tutmanın daha yararlı olduğu da söyleniyor.

Bu sezonu zararına kapatacak olan tesislerin gelecek sezon için alt yapı oluşturmaya çalıştığını da söyleyebiliriz.

Salgının otellerdeki maliyetleri büyük çapta artırdığını söyleyen işletmeciler, aynı zamanda yeme-içme sektöründeki tüketim maddelerinin de pahalılığının kendilerini zora soktuğunu vurguluyor.

Görünen köy kılavuz istemez:

Bu işletmelere bakanlık mutlak şekilde destek sağlamalı ve sektörün ayakta kalmasını sağlamalıdır.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz