“İyi Parti’de iyi işler olacak…”

“İyi Parti’de iyi işler

olacak…”

Necdet Buluz

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile son yaptığımız görüşmede bize “Göreceksiniz, İyi Parti’de çok iyi şeyler olacak” demişti.

Partisini iktidara götürecek yolları bildiklerini ve milletin istekleri ile hareket ettiklerini de söyleyen Akşener “Biz, milletin ne istediğini, nasıl hareket etmemiz gerektiğini milletin ayağına giderek tespit ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz” diyor.

İyi Parti 2. Olağan Kurultayı, Meral Akşener genel başkanlık koltuğu için “tek aday” ile düzenlenecek. Kurultayda gözler partiyi gelecek seçim süreçlerinde yönetecek kadro seçimine çevrili olacak.

Akşener’in üzerinde ısrarla ve titizlikle durduğu konu Güçlendirilmiş Parlamenter sisteme geçiş olarak öne çıkıyor.

İyi Parti 2. Olağan Kurultayı, 1379 delegenin katılımıyla Corona virüsü salgını dikkate alınarak en az sayıda katılımcıyla yapılacak. Bu nedenle Akşener’in imzasıyla Ankara teamülleri uyarınca siyasi partilere davet yapılması yerine pandemi sürecini vurgulayan mektup gönderilecek. Ancak bugüne kadar İyi Parti’ye yönelik sert söylemlere imza atan MHP yönetimine mektup iletilmeyecek. İyi Parti’nin siyasette bir araya gelmeme yaklaşımında olduğu HDP’ye de mektup gitmeyecek.

Akşener, bu Kurultay’da parlamenter sistem konusunda konuşmasına ağırlık vereceğini söylüyor.

“Millet Bizi Çağırıyor” sloganıyla düzenlenecek İyi Parti 2. Olağan Kurultayı’ndan sonraki süreçte, seçim sandığı kurulacak olması nedeniyle partiye millet tarafından iktidar çağrısı yapıldığı iddiası vurgulanacak.

Akşener’in de İyi Parti’nin iktidar iddiasını ortaya koyacak ve Türkiye’nin “güçlendirilmiş parlamenter demokrasi” için sistem değişikliğini yapacağı görüşünü anlatacağı bir konuşması söz konusu olacak

İyi Parti Genel Başkanlığı koltuğu için rekabet söz konusu değil iken parti yönetim organı Genel İdare Kurulu’nun (GİK) 50 üyesi içinse şimdiden çok sayıda aday başvurusu bulunuyor. Pandemi koşulları nedeniyle kurultay günü öncesinde genel merkezde GİK üyeliği adaylığı için başvuru kabul edilmesi devam ediyor. GİK üyeliği adaylığı başvurusu şartı “üst kurul delegesi olmaması şartıyla 70 delege imzası” olması. Kurultayda, çarşaf liste üzerinden GİK üyeleri seçimi yapılması söz konusu. Ancak İyi Parti içerisinde GİK seçimi için Akşener’in delegelere bir “anahtar liste” sunması beklentisi gündemde. Bunun 50 üye seçiminde delegelere yol gösterici olmasında yardımcı olabileceği çünkü çok sayıda aday bulunduğu vurgulanıyor. Bu anahtar listede Akşener’in 50 üyelik için 100 partiliye yer verilebileceği belirtiliyor.

Kurultayda, gençler özel bir etkinlikle ön plana çıkarılacak. İyi Parti’nin bir “iyilik hareketi olması” iddiasıyla partili gençler tarafından afetlerde ve acil durumlarda hizmet edilmesi amacıyla “İyi Arama Kurtarma Birimi” kamuoyuna tanıtılacak. Bu birimle siyaset yapılması değil gençlik enerjisini iyi amaçlar için kullanmanın vurgulanmasının hedeflendiği ifade ediliyor.

Kurultay gününde ise Türkiye’nin imzasını geri çekmesi konusunda radikal çevrelerce kampanya yürütülmekte olan “İstanbul Sözleşmesi” ile ilgili bir sürpriz etkinlik de söz konusu olacak. Kadına karşı şiddeti önlemek amacıyla devletlerce sorumluluk alınmasını sağlayan İstanbul Sözleşmesi’ni her zaman destekleyen Meral Akşener’in böylece kadın haklarına desteğini yinelemesi bekleniyor. Böylece İyi Parti’nin de kadınlardan yana tavrını kamuoyuna göstereceği belirtiliyor.

İyi Parti 2. Olağan Kurultayı’nı gerçekleştirdikten sonra ise 25 Ekim’de üçüncü yaş günü kutlaması için hazırlıklarını tamamlayacak. Siyasi parti temsilcilerine parti yıldönümü içinse davet yapılacak.

“İyiler hareketi” iddiasıyla 25 Ekim 2017’de kuruluşu sonrasında kurucuları arasındaki 5 milletvekiliyle hemen TBMM’de temsil hakkına kavuşmuş olan İyi Parti, 24 Haziran Genel Seçimleri’ne yaklaşıldığında ise seçim mevzuatı bakımından seçime girememe sıkıntısıyla karşı karşıya kalmıştı. İyi Parti, “Millet İttifakı” ortağı CHP’nin geçici süreliğine 15 milletvekili transferiyle TBMM’deki 20 milletvekiliyle parti grubu oluşturarak girdiği 24 Haziran 2018 Genel Seçimleri’nde ise yüzde 9,96 oy oranını yakaladı. Türkiye’deki yüzde 10 seçim barajı düşünüldüğünde ittifak durumu olmasaydı baraj altında kalma riskindeki İyi Parti, TBMM 27. Dönemi’nde 42 milletvekili sandalyesi elde etti.

İyi Parti, yaşadığı kopuşlar ile birlikte bu Eylül ayını TBMM’de 37 milletvekili sandalyesiyle karşıladı. Ancak MHP’den AKP’yle yürütülen “Cumhur İttifakı”nı eleştirdiği için 16 Ocak 2020’de ihraç edilmiş olan Samsun Milletvekili Erhan Usta’nın İyi Parti’ye katılma kararıyla şu anda Meclis’te 38 milletvekili sahip durumda.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz