Bu dava Cumhuriyet davasıdır, davaya müdahil olun

Mimarlar, Danıştay’ın Ayasofya gerekçesini emsal göstererek AOÇ’nin aslına rücu davasını açtı

Mimarlar: Bu dava Cumhuriyet davasıdır, davaya müdahil olun

Danıştay’ın Ayasofya gerekçesini emsal göstererek , Atatürk Orman Çiftliği alanlarının en geniş sınırlarının, Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine uygun hale getirilmesi için Tarım Orman Bakanlığı’na başvuran Mimarlar Odası Ankara Şubesi, talebin reddedilmesi üzerine aslına rücu için hukuksal mücadeleyi başlattı. Aslına rücu davasını açan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ‘’Bu dava. hepimizin davasıdır, bu davaya sahip çıkmak, Cumhuriyet değerleriyle hesaplaşmanın zirve mekanı Atatürk Orman Çiftliği’ne ve Cumhuriyet değerlerine sahip çıkmaktır. Büyük bir davanın startını veriyoruz. Siyasi partileri, sivil toplum kuruluşlarını , demokratik kitle örgütlerini ve tüm vatandaşları Atatürk’ün iradesini kabul etmeyenlere karşı açılan davayı sahiplenmeye, müdahil olmaya Atatürk Orman Çiftliği’ne ve Atatürk’ün şartlı bağışının ve vasiyetinin gereğini yapmaya davet ediyoruz’’ dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, ‘’Cumhuriyetin kurucu değerlerinin simgesel mekanı Atatürk Orman Çiftliği’nin toprakları hukuksuzca yıllardır parçalandı bölündü, yapılaşmaya açıldı, yok edildi. Atatürk Orman Çiftliği alanlarında 150 davamız aratarak devam ediyor. Bu tahribatın ne kadar büyük olduğunu da gösteriyor. Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine aykırı şekilde inşa edilen, Kaçak Saray, Ankapark, ABD büyükelçiliği başta olmak üzere hukuk dışı bu uygulamalar suç teşkil etmektedir. Danıştay’ın Ayasofya gerekçesini emsal göstererek açtığımız AOÇ’nin aslına rücu davası, Cumhuriyet davasıdır. Bu dava . hepimizin davasıdır, bu davaya sahip çıkmak, Cumhuriyet değerleriyle hesaplaşmanın zirve mekanı Atatürk Orman Çiftliği’ne ve Cumhuriyet değerlerine sahip çıkmaktır. Büyük bir davanın startını veriyoruz. Siyasi partileri, sivil toplum kuruluşlarını, demokratik kitle örgütlerini ve tüm vatandaşları Atatürk’ün iradesini kabul etmeyenlere karşı açılan davayı sahiplenmeye, müdahil olmaya Atatürk Orman Çiftliğine ve Atatürk’ün şartlı bağışının ve vasiyetinin gereğini yapmaya davet ediyoruz’’’ diye konuştu.

Bu davaya sahip çıkmak Cumhuriyet değerlerine, Atatürk’ün devrimlerine sahip çıkmaktır

Candan, gelinen süreci anlattı. Danıştay’ın Ayasofya gerekçesini emsal göstererek, Atatürk Orman Çiftliği alanlarının başta Kaçak Saray, Ankapark, ABD büyükelçiliği olmak üzere en geniş sınırlarını belirleyerek Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyeti ile halkına vakfedilen alanların, vakfedenin isteğine uygun hale getirilmesi için Tarım Orman Bakanlığı ve Atatürk Orman Çiftliği resmi yazıyla başvurduklarını hatırlatan Candan, sözlerine şöyle devam etti:

‘’Tarım Orman Bakanlığı Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü başvurumuza, trajikomik bir şekilde, 18.08.2020 tarih ve E-48347099-622.03-2305318 sayılı yazıyla ‘bağışlama iradesine, mevzuata aykırılık teşkil eden bir kullanımın söz konusu olmadığını’ ifade eden bir yanıt gönderdi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, hukukçularımızla duayen hocalarımızla görüşerek Atatürk Orman Çiftliği için aslına rücu hukuksal sürecini başlattık. Tarım Orman Bakanlığı Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü’nün 18.08.2020 tarih ve E-48347099-622.03-2305318 sayılı işleminin iptaline karar verilmesi talebiyle Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi’nde dava açtık. Bu dava Türkiye’nin kurucu iradesinin kişisel mal varlığının nasıl kullanılacağına dair teminatının gereğinin yerine getirilmesi ve adaletin yerini bulması için açılmıştır. Kaynağı Atatürk Orman Çiftliği alanları olan tüm alanların Atatürk’ün vakfetme iradesine uygun hale getirilmesi için hukuksal mücadele başlatılmıştır. Atatürk Orman Çiftliği alanları ile ilgili elinde belge, bilgi, fotoğraf, video olan herkesi Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile paylaşmaya davet ediyoruz. Elimizdeki tüm bilgileri AOÇ alanlarının en geniş sınırlarını belirten günce haritalarını aocmucadelesi.org adresinde paylaşıyoruz.’’

Candan, Atatürk Orman Çiftliği’nde Atatürk’ün şartlı bağışına ve vasiyetine dikkat çekerek, şunları kaydetti:

‘’Atatürk’ün imzasının olduğu, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine yönelik Bakanlar Kurulu kararının iptaline karar veren Danıştay 10. Dairesi, gerekçesinde Ayasofya’nın Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı mülkiyetinde bulunduğu, vakıf senedindeki cami vasfı dışında kullanılamayacağı ve başka bir amaca özgülenmesinin hukuken mümkün olmadığı sonucuna varmış ve Ayasofya camiye dönüştürülerek ibadete açılmıştı. Atatürk, Atatürk Orman Çiftliği’nde kendi mal varlığını, arazilerin ıslah edilmesi, düzenlenmesi, çevrenin güzelleştirilmesi, halka gezilecek ve eğlenecek alanlar yapılması, ucuz ve temiz gıdanın üretilmesi için halkına vakfetmiş durumda. Atatürk Orman Çiftliği’nde Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyeti ihlal davamızda yargı vasiyeti ve şartlı bağışı bırakanın ya da bağışlayanın, yani bu ülkenin kurucusu Atatürk’ün iradesini esas almaz iken mevzu bahis 450 yıl önceki vakıf mülkiyeti olunca vakfedenin iradesinin esas alınması gerektiğine hükmetmişti. Atatürk Orman Çiftliği alanlarında bu karara istinaden aynı yolları izleyerek AOÇ için aslına rücu sürecini başlattık ve davamızı açtık. AOÇ toprak bütünlüğünün neredeyse yüzde 50’sini kaybetmiş durumdadır. AOÇ toprakları özgürleşene, bağrındaki hançerler çıkarılıncaya kadar mücadele edeceğiz.’

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi
Mimarlar: ’’Basını susturmanıza izin vermeyeceğiz, Medipol haberlerinde kaynak biziz davayı bize açın’’

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Medipol Üniversitesi’nin, BirGün’ün ‘Medipol ve TCDD hakkında suç duyurusu’ haberine 100 bin TL’lik tazminat davası açmasına sert tepki gösterdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Sağlık Bakanı’na seslenerek, ‘’Medipol haberlerine ilişkin basını susturmaya yönelik açılan davada, tazminat ve tekzip ile ilgili haberin kaynağı biziz davayı bize açın’’ dedi.

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

‘’Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) ile, görevi kötüye ve ihmal nedeniyle Medipol Üniversitesi yetkilileri, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürlüğü hakkında suç duyurusunda bulunmuştuk. Ankara Tren Garı Yerleşkesi içerisinde yer alan 92 yıllık tarihi misafirhane Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Medipol’e tahsis edilmiş ve buna rağmen bu binada yer alan ortak ısıtma sistemi ayırmak için TCDD’nin 233 bin liralık harcama yapılmıştı. Basını susturmak için, suç duyurusu’ haberine 100 bin TL’lik tazminat davası açanlar şunu iyi bilsinler ki, biz halka gerçekleri söylemeye devam edeceğiz, basını susturmanıza izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Candan, ”Eğer asılsızsa bütün belgeleri açıklayınız. TCDD’de de asılsız dediniz, Medipole devredildiği ortaya çıkmadı mı? Çıktı, bu yapılanları örtbas etmek, basını sindirmeye çalışmaktır. Basına baskı yapmayı bırakın. Bu basın üzerinde yeni bir baskı ortamı yaparak halkın haber alma özgürlüğü engellenmektir’’ dedi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi