Virüsle mücadelede neler oluyor?…

Virüsle mücadelede

neler oluyor?…

Necdet SİVASLI

Covid-19 ile ilgili çok yazdık. Öyle görünüyor ki bundan sonra da yazmaya devam edeceğiz. Çünkü, korkulan oluyor ve virüs giderek yayılıyor. Alınan tüm önlemlere ve “aşı bulundu” iddialarına karşılık covid-19 dünyayı kasıp kavuruyor.

Aşının bulunması, uygulanmaya başlaması zaman alacak. Bu nedenle pandemi döneminin hemen sona ermesini beklememek gerekiyor. Mücadele daha uzun zaman devam edecek.

Bazı ülkeler gevşemeye gitti, ancak virüsün yayılması üzerine yeniden sert tedbirler uygulamaya başladı. Açılan okullar yeniden kapatıldı. Sokağa çıkma yasakları başlatıldı.

Gelişmeler kısaca göz atalım:

Küresel çapta Corona virüsü vaka sayısı rekor sayıda günlük artış gösterdi. Son verilere göre, Cuma günü dünyada 400 bin yeni Corona vakası kayıtlara geçti.

Amerika’da da en az 10 eyalette vaka sayılarında günlük rekor rakamlar kaydedilirken, pandeminin şu an en hızlı şekilde yayıldığı bölge Avrupa.

Pandeminin ilk dalgasında vaka sayılarını etkili bir şekilde kontrol altına alan Avrupa’da salgının yeniden hızla yayılması çeşitli bölgelerde önlemlerin ve kısıtlamaların yeniden devreye sokulmasına neden oluyor.

Avrupa’da bölgesel olarak vaka sayıları, en çok vakaya rastlanan Hindistan, Brezilya ve Amerika’nın önüne geçmiş durumda. Son dönemlerde Avrupa genelinde ortalama olarak haftada 140 bin yeni Corona virüsü vakasıyla karşılaşılıyor.

Reuters haber ajansına göre, şu an dünya genelinde kaydedilen her 100 Corona enfeksiyonundan 34’üne Avrupa’da rastlanıyor. Kıta genelinde her 9 günde bir bir milyon yeni vaka tespit ediliyor ve pandeminin başlamasından bu yana bölgede kayıtlara geçen vaka sayısı 6 milyon 300 binden fazla.

Son haftalarda kaydedilen verilere göre, Avrupa ülkeleri arasında da İngiltere, Fransa, Rusya, Hollanda ve İspanya’daki yeni vakaların toplamı kıta genelindeki tüm vakaların yarısını kapsıyor. Bunlar arasında en fazla yeni vaka tespit edilen ülke ise günlük 19 binden fazla yeni Corona enfeksiyonuyla Fransa. Fransa’yı İngiltere, Rusya, İspanya ve Hollanda takip ediyor.

Birçok Avrupa ülkesinde okullar yeniden kapanırken, bar ve restoran gibi mekanlara yönelik kısıtlamalar da yeniden devreye sokuldu.

Dünya genelindeki vakaların yüzde 27’sinin kaydedildiği Latin Amerika pandeminin merkez üssü konumunda. Bunu Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa takip ediyor.

Dünyada hala en fazla vakanın bulunduğu ABD’de ise birçok eyalette rekor sayıda yeni vaka tespit edildi. Cuma günü Amerika genelinde 10 eyalette şu ana kadar karşılaşılan en fazla günlük vaka sayıları kayıtlara geçti.

Bu eyaletler Colorado, Idaho, Indiana, Minnesota, New Mexico, North Carolina, North Dakota, West Virginia, Wisconsin ve Wyoming.

Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre Cuma günü Amerika’da 70 bin yeni vaka tespit edildi. Bu, 24 Temmuz’dan bu yana ülkede bir gün içinde kayıtlara geçen en fazla Corona virüsü vaka sayısı.

Toplam vakaların 8 milyonu geçtiği Amerika’da geçen hafta günlük ortalama yeni vaka sayısı 56.000’in üzerindeydi. Bunun iki hafta öncesine göre yüzde 30 daha fazla olduğu belirtiliyor.

Türkiye’ye bakalım:

Bu satırlar yazılırken açıklanan rakamlara göre vaka sayılarındaki artış sürüyor. İyileşen hasta sayısının vaka sayılarının halen altında olduğu görülüyor.

Bizi düşen görevleri yerine getirip getirmeme konusundaki tartışmalar sürerken, ilgililer “maske, mesafe ve hijyen koşullarına mutlaka uyulmalıdır” uyarılarını yineliyor.

Bazı bölgelerde ise sanki ortada hiçbir şey yokmuş gibi hareket ediliyor. Vatandaşların kurallara uymadığı gözlemleniyor.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebokk.com/necdet.buluz